پیامدهای حقوق بشری خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس

کد بلاگ : #3364
تاریخ انتشار : یکشنبه, 21 خرداد 1396 16:21
تعداد بازدید کننده : 384
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پیامدهای حقوق بشری خروج آمریکا از توافق آب و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ 1 ژوئن تصمیم خود مبنی بر خروج آمریکا از کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش گازهای گلخانه‌ای (موسوم به معاهده اقلیمی پاریس) را اعلام کرد.

ترامپ این اقدام خود را در جهت حمایت از "منافع ایالات‌متحده به عنوان بالاترین اولویت رئیس جمهوری" اعلام کرده و گفته است که این پیمان مانع برنامه‌‌های اشتغال‌زایی و افزایش رشد اقتصادی آمریکا می‌باشد. این تصمیم واکنش‌های منفی بسیاری را در سطح بین‌المللی به دنبال داشته است.
اما در زمینه پیامدهای حقوق بشری خروج از این پیمان، مارگارت هوانگ، مدیر سازمان عفو بین‌الملل در آمریکا گفت: «بدون شک تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق آب و هوایی پاریس، بخش قابل‌توجهی از حقوق بشر را نقض کرده و زندگی و سلامت میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را در معرض خطر شدید قرار می‌دهد.
به گفته این مقام مسئول، رفتار رئیس‌جمهور آمریکا در امتناع از پیوستن به دیگر کشورها جهت برداشتن گام‌های موثر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش تغییرات اقلیمی، نشان‌دهنده بی‌تفاوتی وی به بحران‌های جهانی و رفتاری غیر بشردوستانه است.
وی خاطرنشان کرد: «تغییرات آب و هوایی یکی از فراگیر‌ترین تهدیدات جوامع بشری است که جهان تا به حال تجربه نموده است. این پدیده می‌تواند به سرعت و به شکل برگشت‌ناپذیری خارج از کنترل گردد».
ذوب‌شدن یخچال‌های طبیعی، خشک‌شدن بستر رودخانه‌ها و دریاچه‌ها، سوختن جنگل‌ها، از بین رفتن محصولات زراعی و هجوم بی‌امان موج گرما، از جمله مواردی است که به گفته هوانگ، تاثیرات مخربی بر حقوق بشر دارند.
وی تاکید دارد، در سایه چنین شرایطی نابرابری‌های اجتماعی، قحطی و بحران پناهندگان بسیار بیش از گذشته خواهد بود، صدها میلیون نفر از مردم از حقوق خود در داشتن زندگی، سلامتی، غذا، آب و مسکن، محروم خواهند شد، و در این میان افرادی که در سراسر جهان در موقعیت‌های آسیب پذیرتری نسبت به بقیه قرار دارند، به ویژه کودکان، بدترین ضربات را متحمل خواهند شد.
عفو بین‌الملل در پایان این بیانیه اظهار داشت که از رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد تا جهان را در مسیر برخورد مرگبار با فاجعه، جنگ و ناامنی قرار ندهد و افزود، تمامی کشورها نیز باید از سوخت‌های فسیلی تجدیدناپذیر و یا هر آنچه که می‌تواند منجر به یک فاجعه حقوق بشری شود، فاصله بگیرند.
در همین ارتباط سازمان ملل متحد نیز تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از پیمان پاریس را ناامیدی بزرگ برای تلاش‌های جهانی دانست.
استفان دوژاریک سخنگوی این نهاد در این خصوص گفت: «تصمیم آمریکا برای خروج از موافقتنامه آب و هوایی تاریخی پاریس یک "‌ناامیدی بزرگ" برای تلاش‌های جهانی در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای و تقویت امنیت جهانی است.
وی افزود، آنتونیو گوترش، دبیر‌کل سازمان ملل متحد همچنان اطمینان دارد که شهرها، ایالت‌ها و بازرگانان در آمریکا به همراه دیگر کشورها به همکاری برای کاهش تولید گاز کربن ادامه خواهند داد.
دوژاریک با بیان اینکه ضروری است آمریکا در مسائل زیست‌محیطی به عنوان یک کشور پیشتاز باقی بماند تصریح کرد: «گوترش در انتظار همکاری با دولت آمریکا به منظور ایجاد آینده‌ای پایدار است که آینده نوه‌های ما به آن وابسته است.»
گفتنی است هدف پیمان پاریس که در سال 2015 در پاریس به امضای 200 کشور رسیده است، کاهش دادن گرمایش زمین از طریق کم‌کردن گازهای گلخانه‌ای و دی‌اکسیدکربن حاصل از سوخت‌های فسیلی است. بر اساس این توافق آمریکا متعهد شده بود تا سال 2025 انتشار گازهای گلخانه‌ای در این کشور را به میزان 28-26 درصد از سطح آن در سال 2005 کاهش دهد و تا سال 2020 نیز 3 میلیارد دلار به کشورهای فقیر کمک کند. حامیان محیط‌زیست و توافق پاریس نگران هستند، خروج آمریکا از این پیمان، کشورهای دیگر را هم در انجام تعهدات خود ضعیف کند و آنها را به خروج از این پیمان ترغیب نماید.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

“ پیامدهای حقوق بشری خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس ”