هشدار عفو بین‌الملل نسبت به بازگشت قانون ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا

کد بلاگ : #3295
تاریخ انتشار : یکشنبه, 31 اردیبهشت 1396 11:40
تعداد بازدید کننده : 561
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار عفو بین‌الملل نسبت به بازگشت قانون...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پس از آن که یک قاضی فدرال در ایالت مریلند، دومین فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ۶ کشور مسلمان به آمریکا را برخلاف قانون اساسی دانست و به حالت تعلیق درآورد، رئیس‌جمهور امریکا درخواست کرد تا در حکم دادگاه مریلند تجدیدنظر شود.

ترامپ مدعی است این ممنوعیت سفر برای حفظ امنیت ملی امریکا لازم است، اما قضات دادگاه‌های آمریکایی، آن را منطبق با قانون اساسی این کشور نمی‌دانند. عفوقرار است یک دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا، این فرمان مهاجرتی را دوباره مورد بررسی قرار دهد. این دادگاه برای دومین‌بار است که ظرف چند هفته اخیر این موضوع را بررسی می‌کند.
در همین حال سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای در تاریخ 12 می، ضمن محکوم کردن این اقدام اظهار کرد، اجرایی‌شدن این فرمان آسیب‌های گسترده‌ای را برای مهاجران و شهروندان ایالات متحده، در پی خواهد داشت.
جوآن مارینر، ﻣﺸﺎور ارﺷﺪ واﮐﻨﺶ ﺑﻪ ﺑﺤﺮان ﺳﺎزﻣﺎن ﻋﻔﻮ ﺑﯿﻦ‌اﻟﻤﻠﻞ، در این خصوص گفت: «دستور ممنوعیت سفر دونالد ترامپ موجب از هم‌گسیختگی خانواده‌ها شده و پیام‌آور تعصب و عدم‌تحمل و مدارا است». وی خاطرنشان کرد: «این ممنوعیت پرخطر و تبعیض‌آمیز، نیازمند بررسی قضایی دقیق‌تری است».
عفو بین‌الملل معتقد است، این گزارش نشان می‌دهد که چگونه ممنوعیت سفر اعمال شده توسط رئیس جمهور آمریکا برخلاف قوانین بین‌المللی حقوق بشر و ناقض تعهدات آمریکا است.
به گفته این سازمان، بر اساس مصاحبه با بیش از 30 نفر که تحت‌تاثیر این ممنوعیت قرار گرفته‌اند، ده‌ها مورد از آسیب‌های ناشی از این قانون نسبت به افراد و خانواده‌هایی از کشورهای یمن، ایران، سودان و برخی کشورهای دیگر، گزارش شده است.
طبق این گزارش، اولین فرمان اجرایی در این رابطه، اعتراضات زیادی را برانگیخت و در نهایت از سوی یکی از قضات فدرال در شهر سیاتل ایالت واشنگتن، تعلیق شد. درخواست تجدیدنظر دولت امریکا به اولین تعلیق نیز در دادگاه تجدیدنظر سان‌فرانسیسکو در کالیفرنیا بی‌نتیجه بود. حتی در آن دوره کوتاه نیز این فرمان توانست خساراتی را در زندگی افراد به بار آورد. بازنگری در این قانون نیز چندان در کاهش این سردرگمی، موفق نبوده است.
دستور دوم وی در ماه مارس نیز که بیشتر بر برداشتن ممنوعیت‌های قانونی محدودیت مهاجرت استوار بود، پیش از اجرایی شدن، از سوی چند قاضی متوقف شد. یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی، بخشی از محدودیت مقرر در این فرمان و همین‌طور بخش مربوط به تعلیق پذیرش پناهجویان به مدت ۱۲۰ روز را متوقف کرده بود.
در این ارتباط مارگارت هوانگ، مدیر سازمان عفو بین‌الملل در آمریکا، ضمن غیرقانونی خواندن محتوای فرمان اجرایی ترامپ درباره مهاجران تصریح کرد: «در این قانون تلاش آشکار برای توجیه تبعیض بر ضد‌مسلمانان مشاهده می‌شود».
به گفته وی، در حالی که دادگاه‌های آمریکا، یکی پس از دیگری در برابر این قانون ایستاده‌اند، کنگره این توانایی را دارد که یک‌بار و برای همیشه، با گذراندن قانونی آن را ملغی نماید؛ چرا که خانواده‌ها و افراد زیادی را دچار سردرگمی و عدم‌اطمینان نموده است.
این گزارش تاکید می‌کند، فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا هزینه‌های انسانی بی‌شماری، چون از هم‌گسیختگی و جدا ماندن خانواده‌ها، اختلال در برنامه زندگی افراد و مشکلات عاطفی فراوان برای آنها در پی داشته است. حتی افرادی که برای چندین دهه در آمریکا زندگی کرده‌اند نیز در حال حاضر متزلزل شده‌اند.
گزارش عفو بین‌الملل علاوه بر مستند نمودن مضرات ناشی از صدور فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا، شرایط افرادی را که هنوز در انتظار ویزای ایالات متحده هستند را نیز توصیف نموده و اذعان داشته است، چنانچه دادگاه‌های ایالات متحده، به سمت قانونی کردن آن حرکت کنند، برخی از آسیب‌پذیر‌ترین این افراد، دچار خسارات جبران‌ناپذیری خواهند شد.

 

 

مرضیه عزیزیان، پژوهشگر مسایل حقوق بشر

عکس: farsnews.com

“ هشدار عفو بین‌الملل نسبت به بازگشت قانون ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا ”