حمایت آشکار آمریکا از استراتژی قحطی و گرسنگی عربستان در یمن

کد بلاگ : #3253
تاریخ انتشار : دوشنبه, 28 فروردین 1396 10:35
تعداد بازدید کننده : 606
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حمایت آشکار آمریکا از استراتژی قحطی و گرسنگی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
آژانس‌های وابسته به سازمان ملل تاکنون برآورد دقیقی از تعداد یمنی‌هایی که بر اثر شرایط ناشی از سوء‌تغذیه جان خود را از دست داده‌اند ارائه نکرده‌اند

یمن در حال حاضر به یکی از بزرگترین کانون‌های قحطی و گرسنگی در سطح جهان تبدیل شده است؛ چرا که در این کشور تعداد زیادی از مردم با قحطی و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند. از ماه ژوئن سال 2016 تاکنون به خاطر وضعیت غذایی، حدود 17 میلیون یمنی با وضعیت اورژانسی مواجهند؛ این آماری است که سازمان ملل متحد و برنامه جهانی غذا "یونیسف" آن را منتشر نموده‌اند.
به نظر می‌رسد آمریکا نقش مهمی را در فعال کردن و مخفی نگاه داشتن استراتژی عربستان برای این فاجعه انسانی بالقوه ایفا کرده است. گرت پورتر، تحلیلگر مسایل امنیتی در آمریکا، طی یادداشتی در وب‌سایت "تروث اوت" در این باره می‌نویسد: «هر دو دولت اوباما و ترامپ اتحاد با عربستان سعودی و دیگر متحدان خود در خلیج فارس را بر زندگی صدها هزار نفر از مردم یمن در معرض تهدید قحطی قریب‌الوقوع، ترجیح داده و آن را اولویت خود می‌دانند».
به گفته وی، اگر چه آژانس‌های وابسته به سازمان ملل تاکنون برآورد دقیقی از تعداد یمنی‌هایی که بر اثر شرایط ناشی از سوء‌تغذیه جان خود را از دست داده‌اند ارائه نکرده‌اند، اما به احتمال زیاد، این آمار بسیار بیشتر از 10 هزار کشته ناشی از بمباران مستقیم ائتلاف سعودی در یمن بوده است.
آژانس‌های سازمان ملل تخمین زده‌اند که 462 هزار کودک زیر 5 سال یمنی، به دلیل گرسنگی و سوء‌تغذیه شدید و بیماری‌های ناشی از آن، در معرض خطر جدی مرگ قرار دارند.
این تحلیلگر آمریکایی معتقد است، ائتلاف سعودی، استراتژی جنگی به حداکثر رساندن فشار بر حوثی‌های یمن را از طریق تخریب زیرساخت‌های کشاورزی، بهداشت و حمل و نقل و محدود کردن دسترسی آنها به غذا و سوخت در دستور کار خود قرار داده است.
آمریکا از یک طرف با سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف سعودی و فروش بمب به این ائتلاف، آنها را در پیشبرد این استراتژی توانمند می‌سازد و از سوی دیگر با ایجاد یک پوشش سیاسی- دیپلماتیک برای انجام حملات بی‌رحمانه، بدون مقاومت قابل‌توجهی از سوی جامعه بین‌الملل، به این اقدامات ضدبشری کمک می‌کند.
نگارنده بر این باور است که دولت ترامپ بیش از دولت اوباما از این استراتژی عربستان حمایت می‌کند؛ چرا که اوباما مخالف تسلط اتئلاف عربستان بر بندر اصلی «حدیده» و مناطق ساحلی دریای سرخ برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط انسانی در این منطقه بود؛ اما ترامپ به وضوح به عربستان برای انجام این اقدامات تجاوزکارانه چراغ سبز نشان داده است.
زمانی که در آوریل 2015 بند مربوط به بحث و بررسی اقدامات پیش‌بینی شده برای ایجاد "توقف‌های انسان‌دوستانه" در عملیات¬های نظامی، در متن پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل، پس از اعتراض عربستان و دیگر اعضای ائتلاف حذف شد، موضع سازشکارانه آمریکا نیز نسبت به سیاست‌ های عربستان سعودی در یمن آشکار گردید.
بر این اساس گرت پورتر می‌گوید: «این "وفاداری عمیق" در درجه اول نشان‌دهنده اهمیت منافع امریکا در روابط نظامی با عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس است. سعودی‌ها و قطری‌ها کنترل پایگاه‌های بزرگ آمریکا در جهان عرب را برعهده دارند و علاوه بر این، ائتلاف به رهبری عربستان به تنهایی 130 میلیارد دلار برای خرید تسلیحات نظامی آمریکایی در طول دولت اوباما اختصاص داده است که منبع درآمدی مهمی برای شرکت‌های عمده تولیدکننده سلاح در آمریکا محسوب می‌شود».
وی در خاتمه می‌گوید، در حالی که یمن حتی در زمان صلح نیز بیش از 90 درصد از مواد‌غذایی اصلی، سوخت و تجهیزات پزشکی خود را از طریق واردات تأمین می‌نمود، عواقب ناشی از محاصره غذایی و بهداشتی مردم غیرنظامی می‌تواند ویرانگر باشد.
به عقیده وی، ایالات متحده آمریکا با ائتلاف عربستان برای ایجاد قحطی و مرگ و میر مردم یمن از گرسنگی سهیم است و تداوم استراتژی جنگ عربستان، به دلیل وابستگی ائتلاف به پشتیبانی لجستیکی و سیاسی-دیپلماتیک آمریکا است؛ اما پنتاگون و ستاد فرماندهی مرکزی این کشور با ادعاهای خود در خصوص تهدید ایران، افکار عمومی را از شریک بودن در گناه نابود کردن مردم یمن منحرف می‌کنند.

 

مرضیه عزیزیان، پژوهشگر مسایل حقوق بشر

منبع عکس: afkarnews.ir

“ حمایت آشکار آمریکا از استراتژی قحطی و گرسنگی عربستان در یمن ”