هشدار عفو بین الملل درخصوص قوانین سخت و بیرحمانه ضد تروریسم جدید در اروپا

کد بلاگ : #3110
تاریخ انتشار : شنبه, 2 بهمن 1395 16:01
تعداد بازدید کننده : 640
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار عفو بین الملل درخصوص قوانین سخت و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان عفو بین الملل در گزارش اخیر خود در تاریخ 17 ژانویه اعلام کرد، قوانین جدید ضد تروریستم در اروپا، مسلمانان را به شکل بیرحمانه‌ای هدف قرار داده است.

این نهاد تاکید کرد، مجموعه‌ای از قوانین ضد‌ تروریستی در سراسر اروپا، سیاست‌های تبعیض‌آمیزی را علیه مسلمانان و پناهجویان اعمال می‌کند و به گسترش ترس و انزجار منجر می‌شود.
در گزارش عفو بین‌الملل آمده است: «در این مدت حملات تروریستی شبه‌نظامیان به کشته شدن 280 نفر در فرانسه، بلژیک و آلمان منجر شده است. این حملات که عمدتا گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته است، تنش‌ها بر سر مهاجرت را دامن زده است و به افزایش محبوبیت احزاب دست راستی منجر شده است. این مساله باعث شده که امنیت به موضوع اصلی انتخابات آتی در فرانسه، هلند و آلمان بدل شود».
جولیا هال، کارشناس مبارزه با تروریسم سازمان عفو بین‌الملل و نویسنده گزارش این سازمان در این زمینه گفت: «ما در سراسر اتحادیه اروپا شاهد هستیم که مسلمانان و خارجی‌ها با تروریست‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شوند. تکرار چنین تصوری آن هم به این شکل نامناسب، بر این جوامع تاثیر می‌گذارد و ترس و احساس انزجار را تا حد زیادی در آن رواج می‌دهد».
وی هشدار داد که اقدامات "سختگیرانه" نظارتی و تفتیش، دستگیری و بازداشت، آنچنان که در فرانسه از زمان حمله تروریستی نوامبر 2015 - حمله‌ای که طی آن 130 نفر کشته شدند- اجرایی شده است، می‌تواند در هدف قرار دادن فعالان و گروه‌های اقلیتی که تهدیدی واقعی نیستند، مورد سوء‌استفاده قرار گیرد.
این کارشناس افزود: «یکی از نگران‌کننده‌ترین جنبه‌های گزارش ما این است که دولت‌های اروپایی با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی، بدون علت به هر فرد مسلمان یا پناهنده‌ای مظنون می‌شوند و به آنها می‌گویند "به نظر ما شما مشکوک هستید"، "به مراکز مشکوک رفت و آمد می‌کنید"، "شما به مسجد خاصی می‌روید، بنابراین باید رفتار شما را محدود کنیم، زیرا معتقدیم در آینده نزدیک شما حتماً مرتکب جرم خواهید شد".
به گفته عفو بین‌الملل، عبارات به کار رفته در این قوانین جدید ضد تروریسم بیش از حد "نامشخص" است و شبکه گسترده‌ای از افراد را در بر می‌گیرد.
اما سخنگوی کمیسیون اروپا ضمن رد انتقادات سازمان عفو بین‌الملل گفت: «اتحادیه اروپا برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی 28 کشور عضو این اتحادیه از این قانون، از نزدیک بر آن نظارت خواهد داشت».
جولیان کینگ، کمیسر امنیتی اتحادیه اروپا نیز در این رابطه در توئیتر خود نوشت: «من هم با این گزارش که اذعان می‌دارد حقوق اساسی نباید در معرض خطر قرار گیرد، موافقم؛ اما باید دانست این همان چیزی است که تروریست‌ها در حال حمله به آن هستند».
عفو بین‌الملل در این گزارش تاکید کرد: «اقدامات جدید در سرکوب حامیان تروریسم، فضای آزادی بیان را تنگ‌تر کرده است. در فرانسه یک سوم از 380 نفری که به جرم حمایت از تروریسم تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند، زیر سن قانونی بودند».
به غیر از حملات تروریستی در فرانسه، اروپا شاهد حملات تروریستی دیگری نیز بوده است. بمب‌گذاری انتحاری در بروکسل طی مارس گذشته به کشته شدن 32 نفر منجر شد و یک فرد تونسی ژوئیه گذشته در شهر نیس با یک کامیون به جمعیت حاضر در مراسم روز جشن "باسیل" در فرانسه حمله کرد که این حمله 86 کشته بر جا گذاشت.
در ماه گذشته نیز حمله تروریستی دیگری در برلین رخ داد، طی آن راننده کامیون به خریداران بازار کریسمس حمله کرد. این حمله نیز 12 کشته بر جا گذاشت.
سازمان عفو بین‌الملل در خاتمه باردیگر تاکید کرد، تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت‌های اروپایی به دیدگاه‌های اسلام‌ستیزانه دامن خواهد زد.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

 

منبع عکس: sputniknews

منبع:   http://www.reuters.com/article/us-europe-attacks-amnesty-idUSKBN151172?il=0

“ هشدار عفو بین الملل درخصوص قوانین سخت و بیرحمانه ضد تروریسم جدید در اروپا ”