هشدار عفو بین‌الملل نسبت به آزار اقلیت‌های مذهبی در پاکستان

کد بلاگ : #3073
تاریخ انتشار : شنبه, 25 دی 1395 8:52
تعداد بازدید کننده : 674
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار عفو بین‌الملل نسبت به آزار اقلیت‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هشدار عفو بین‌الملل نسبت به آزار اقلیت‌های مذهبی در پاکستان بر اثر سوء‌استفاده از قانون توهین به مقدسات

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش اخیر خود به تاریخ 30 دسامبر 2016 اعلام کرد که اقلیت‌های مذهبی در پاکستان اغلب به غلط، هدف اتهامات توهین به مقدسات قرار می‌گیرند. این گزارش به روشنی وضعیت اسفناک مسیحیان و دیگر اقلیت قربانی قانون توهین به مقدسات را با ذکر موارد مختلف بازگو می‌کند. به گفته این نهاد، قانون بحث‌برانگیز توهین به مقدسات، در واقع موجب ترغیب و تشویق افرادی شده که مایل به تهدید، شکنجه و یا حتی قتل کسانی هستند که به توهین به مقدسات متهم شده‌اند.

                                                                                                                                              
در پرونده مربوط به قتل سلمان تاثیر، فرماندار پنجاب و یکی از پرنفوذترین‌ترین سیاستمداران پاکستان و عضو سرشناس حزب مردم، به دست مالک ممتاز حسین قادری نیز قانون مذکور به غلط موجب ارتکاب این جنایت شد. مالک ممتاز حسین قادری، اتهام قتل را پذیرفته و گفته بود فرماندار پنجاب را به این دلیل کشت که از اصلاح قانون مربوط به کفرگویی حمایت کرده بود. مخالفان این قانون می‌گویند که می‌توان از آن برای آزار و اذیت پیروان اقلیت‌های دینی سوءاستفاده کرد.
آنها معتقدند، اکثر موارد توهین به مقدسات در رابطه با اتهامات کاذب ناشی از مسائل مربوط به مالکیت یا دیگر انتقام‌جویی‌های شخصی و یا خانوادگی به جای نمونه‌های واقعی توهین به مقدسات هستند و این امر منجر به گسترش خشونت اوباش علیه کل جمعیت جامعه شده است.
طبق گزارشات سلمان تاثیر، پیش از مرگ درخواست بخشودگی یک زن مسیحی را کرده بود که در ارتباط با کفرگویی به مجازات مرگ محکوم شده بود. آسیه بی‌بی، که یک مسیحی است در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی دادگاه مجرم شناخته شده بود. پس از آن سازمان نظارت بر حقوق بشر، خواهان لغو قانون توهین به مقدسات شد که بر اساس آن این زن حکم اعدام گرفته است.
پرونده این زن باعث شد موضوع قوانین ضد کفرگویی و شدت مجازات‌های در نظر گرفته شده برای این جرم، به طور گسترده مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار بگیرد.
به نوشته عفو، اما پس از قتل سلمان تاثیر، ممتاز قادری در نزد حامیان قوانین توهین به مقدسات پاکستان، به یک قهرمان ملی مبدل شد. احزاب مذهبی ده‌ها هزار نفر از پیروان خود را به خیابان آورده و خواستار آزادی ممتاز قادری شدند. بسیاری از وکلا خواستار پذیرش وکالت وی شدند، چرا که معتقد بودند وی مرتکب یک قتل موجه شده است. باید گفت تحت فشار همین افکار عمومی، دولت پاکستان تعهدی برای برای اصلاح قوانین توهین به مقدسات ندارد.
بنا بر گزارش عفو بین‌الملل در تاریخ 2 مارس 2011 نیز شهباز بهاتی، تنها وزیر مسیحی کابینه پاکستان، به خاطر آن که مصرانه خواستار اصلاح قوانین ضد کفرگویی در این کشور شده بود به ضرب گلوله کشته شد. وی پیش از قتل اذعان داشته بود، پیام‌هایی را از سوی برخی افراد گرفته بود که به جانش سوءقصد خواهد شد.
گفتنی است، سه میلیون شهروند پاکستان، مسیحی‌اند که حدود پنج درصد جمعیت ۱۷۵میلیونی این کشور را تشکیل می‌دهند. آنها بارها به تبعیض علیه خود اعتراض کرده‌اند.
در 7 اکتبر 2015، حکم اعدام ممتاز قادری، توسط دیوان عالی کشور پاکستان تایید شد و در 29 فوریه 2016 او به دار آویخته شد. پس از اعدام او، هزاران نفر از حامیان او به خیابان‌ها ریختند و با آتش زدن و تخریب اموال عمومی، و حمله به روزنامه‌نگاران و درگیری با پلیس به این حادثه واکنش نشان دادند.
اما در زمان نگارش گزارش عفوبین‌الملل گفته شد که آسیه بی بی، همچنان در شیخوپوره پاکستان زندانی است. در تاریخ 13 اکتبر 2016 دیوان عالی کشور پاکستان اعلام کرد که در مرحله نهایی بررسی روند درخواست تجدید‌نظر وی می‌باشد.

                                                                                                                                              


به گفته عفوبین الملل، قانون توهین به مقدسات، بدون شک ناقض حقوق بشر است که از سوی دولت پاکستان و همین طور بواسطه سوء استفاده از آن توسط بازیگران غیردولتی، صورت می‌پذیرد.
این نهاد تاکید دارد، اطلاعات دقیقی در مورد تعداد پرونده‌های مربوط به توهین به مقدسات در دست نیست؛ با این حال، اطلاعات ارائه شده توسط گروه‌های حقوق بشر کمیسیون ملی برای عدالت و صلح (NCJP) و همین‌طور کمیسیون حقوق بشر پاکستان، نشان از افزایش پرونده‌های مربوط به آن از دهه 1980 به این سو دارد. با این وجود گفته شده که از سال 1987 به بعد در مجموع 633 مسلمان، 494 معتقد به فرقه احمدیه، 187 مسیحی و 21 هندو تحت مقررات مختلف در جرائم مربوط به دین، در پاکستان متهم شده‌اند.

 

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

منبع عکس ها: rozenews

http://www.christiansinpakistan.com/religious-minorities-in-pakistan-oft-times-suffer-from-misuse-of-blasphemy-law-amnesty-international/

“ هشدار عفو بین‌الملل نسبت به آزار اقلیت‌های مذهبی در پاکستان ”