رد پذیرش کودکان پناهجو از اردوگاه فرانسه از سوی مقامات انگلیس

کد بلاگ : #2997
تاریخ انتشار : یکشنبه, 5 دی 1395 11:05
تعداد بازدید کننده : 661
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رد پذیرش کودکان پناهجو از اردوگاه فرانسه از سوی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت انگلیس در تاریخ 17 دسامبر درخواست پذیرش حدود 2 هزار نفر از کودکان پناهجو که با تعطیلی اردوگاه کاله فرانسه آواره شده‌اند، را رد کرد.

مقامات فرانسه در تاریخ 24 اکتبر انحلال اردوگاه پناهجویان در شهر کاله را آغاز کردند. گفته می‌شود، از آن تاریخ حدود 1900 کودک و نوجوان منتظرند تا اجازه ورود به انگلستان را کسب کنند. اما مقامات این کشور که قبلا 750 کودک را پذیرش کرده بودند، این بار از پذیرش 2 هزار کودک باقی مانده سر باز زدند.
توفیق حسین، یکی از وکلای این کودکان پناهجو، در این خصوص اعلام کرده که با تعدادی از کودکانی که درخواست پناهندگی آنها رد شده، در تماس است. وی در ادامه گفت: «گزارش‌های رسیده از این امر حکایت دارد که ظاهرا این یک عملیات سازمان‌دهی شده میان وزارت کشور انگلیس و مقامات فرانسوی است. به کودکان آواره در این اردوگاه به صورت شفاهی گفته شده که با درخواست پناهندگی آنان مخالفت کرده‌اند؛ اما هیچ دلیل کتبی و موجهی در این خصوص ارائه نشده است. این امر کاملا تکان‌دهنده است.»
بسیاری از این کودکان گفته‌اند که با شنیدن این خبر ویران شده‌اند. گفته می‌شود حتی برخی از کودکان دست به اعتصاب غذا زده‌اند و گروهی دیگر خواستار به بازگشت به کاله شده‌اند. طاهر، 15 ساله از اریتره در این رابطه به روزنامه گاردین گفته است که در اعتراض به این بی‌عدالتی از سوی وزارت کشور انگلستان دست به اعتصاب غذا زده است. وی اظهار داشت، در این مدت طولانی که آنها در انتظار پذیرش دولت انگلستان بودند، قادر به رفتن به مدرسه نبودند.
طبق گزارش‌های رسیده هم اکنون بسیاری از این کودکان ناامید از اقدام مناسب مقامات دو کشور، به جای تسلیم تقاضای پناهندگی خود از سوی فرانسه، به دنبال فرار از این کشور هستند. عمده آنها در تلاش‌اند با عبور غیرقانونی توسط قاچاقچیان انسان از دریای مانش، خود را به بریتانیا برسانند. برخی از آنها نیز سعی دارند برای رسیدن به انگلستان در یک کامیون پنهان شده و از طریق بلژیک به این کشور وارد شوند.
توفیق حسین در ادامه اذعان داشت که تصمیم وزارت کشور را به چالش خواهد کشید. وی تاکید کرد: «این کودکان بسیار آسیب‌پذیر هستند و من به دنبال یافتن راه‌های قانونی برای مذاکره پیرامون دلایل رد درخواست پناهندگی آنها هستم».
در همین ارتباط رئیس آژانس پناهجویان فرانسه در ماه سپتامبر گفته بود که فرانسه در سر و سامان دادن به پناهجویان بزرگسال جور بریتانیا را کشیده است و حداقل کاری که بریتانیا می‌تواند انجام دهد، مراقبت از این کودکان و نوجوانانی است که بدون همراه هستند.
گفتنی است، بندر کاله نزدیک‌ترین بندر فرانسه به بریتانیا و محلی است که تونل مانش از آنجا خاک فرانسه را از زیر دریا به خاک بریتانیا متصل می‌کند. بیش 7 هزار پناهجو که عمدتا از خاورمیانه، کشورهای آفریقایی و افغانستان هستند، سال‌ها در این اردوگاه در شرایطی بسیار ابتدایی زندگی کرده‌اند و اکنون بلا تکلیف مانده‌اند.

 

مرضیه عزیزیان 

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

 

- http://www.ibtimes.co.uk/uk-rejects-asylum-claims-hundreds-calais-child-refugees-1597004

 

“ رد پذیرش کودکان پناهجو از اردوگاه فرانسه از سوی مقامات انگلیس ”