ناقوس گرسنگی در یمن به گوش می رسد

کد بلاگ : #2947
تاریخ انتشار : یکشنبه, 14 آذر 1395 9:09
تعداد بازدید کننده : 564
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ناقوس گرسنگی در یمن به گوش می رسد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تجربه تاریخی مخصوصاً فضای حاکم بر جهان معاصر، بیانگر این است که جوامع بشری را از رویارویی با درگیری‌های مسلحانه گریزی نیست و متاسفانه وقوع چنین پدیدۀ تلخ و شومی، واقعیت اجتناب‌ناپذیر دنیای امروزی است.

هرچند تلاش‌های بین‌المللی و تصویب قوانین گوناگون تلاش دارند تا کمی از بار فجایع ناشی از جنگ‌ها را کمرنگ کنند، اما همچنان ضعیف‌ترین اقشار هر جامعه‌ای بیشترین مشکلات را متحمل می شوند. جنگ و ناامنی های ناشی از آن، کودکان را که آسیب‌پذیرتر از دیگران هستند، تحت‌تأثیر قرار داده با ایجاد شرایط مبهم زندگی رشد فیزیکی، روحی و روانی آن‌ها را بشدت دگرگون می سازد. در این راستا شاید ملموس‌ترین عواقب جنگ بر کودکان افزایش شدت سوءتغذیه، قحطی، گسترش آلودگی‌های زیست محیطی و تخریب زیربناهای حیاتی یک کشور است که تا سال‌ها بعد از اتمام درگیری‌ها و برقرار آرامش، جان کودکان و نسل انسان را به خطر می‌اندازد.
طبق آمارها و گزارشات متعدد از فجایعی که هر روزه جهان ما را در برگرفته، وضعیت مخاصمات و نارسایی‌های که در پی آن در یمن در حال جریان است، وجود یک فاجعه انسانی را نشان می دهد. بطوری که سازمان ملل‌متحد سطح هشدار خود -درباره یمن را به بالاترین سطح رسانده است. این اقدام سازمان ملل‌متحد حامل پیامی است و به جهانیان می گوید که برای کمک به مردم یمن باید کاری انجام داد (این سطح بالاترین سطح هشدار انسانی است که سازمان ملل متحد می‌تواند درباره یک کشور اعلام کند).
براساس گزارشات برنامه جهانی غذای سازمان ملل در خاورمیانه و شمال آفریقا، گسترش بحران گرسنگی و بی‌غذایی ناشی از جنگ یمن و عدم دسترسی مردم این کشور، موجب شده تا بیش از 14 میلیون نفر از مردم این کشور با عدم امنیت غذایی روبرو شده و وضعیت 7 میلیون نفر از آن‌ها بحرانی گزارش شود.
این در حالی است که مردم این کشور حتی قبل از آغاز درگیری های اخیر از بالاترین میزان سو تغذیه در جهان رنج می‌برده‌اند و یمن یکی از فقیرترین کشورهای خاورمیانه محسوب می شد، ولی با آغاز حملات عربستان سعودی، این بحران رو به افزایش گذشته و هم اکنون 31 درصد از کودکان زیر 5 سال یمنی مبتلا به سوءتغذیه هستند.
از هر 10 کودک در شهر الحدیده یمن، دو یا سه نفر آن‌ها به دلیل عوارض ناشی از سوءتغذیه جان خود را از دست می دهند. ۸۰ درصد شهروندان یمنی نیازمند کمک‌های غذایی اساسی هستند و بمباران آل‌سعود به مناطق مختلف یمن طی یک سال گذشته به تخریب بیش از ۵۰۰ بیمارستان و مراکز درمانی بهداشتی منجر شده است.
از سوی دیگر برنامۀ جهانی غذا سازمان ملل WFP هشدار داده است که سوءتغذیۀ ناشی از تجاوز نظامی عربستان به یمن ممکن است در نهایت به ازکارافتادگی یک نسل کامل از مردم این کشور منجر شود. یمن حتی قبل از جنگ نیز حدود 90 درصد از نیازهای غذایی خود را از طریق واردات موادغذایی تأمین می‌کرد، اما تجاوز عربستان، واردات مواد غذایی را به میزان چشمگیری مختل کرده و کار تولید مواد غذایی و کشاورزی را در این منطقه متوقف نموده است.
مهند هادی مدیر منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیای مرکزی و شرق اروپا برنامه جهانی غذا می گوید: درگیری در یمن علاوه بر خسارت‌های مالی، تلفات جانی زیادی به ویژه بین زنان و کودکان یمنی برجای گذاشته است و گرسنگی روز به روز افزایش می‌یابد و مردم برای زنده ماندن از همه امکانات خود استفاده می‌کنند. بطوری که میلیون ها یمنی بدون کمک‌های خارجی نمی توانند زنده بمانند.
به گزارش روزنامه گاردین، نتایج بررسی های "سازمان کودکان را نجات دهید"(Save The Children) نشان می دهد که با وجود تعهد سال گذشته رهبران جهان برای ریشه کنی انواع مختلف سوء تغذیه تا سال 2030، میلیون ها نفر از کودکان تا قرن آتی از مشکلات روانی و فیزیکی ناشی از سوء تغذیه رنج خواهند برد.
هرچند سازمان‌های مختلف جهانی برای شکست چرخه گرسنگی مردم یمن تلاش می‌کنند اما به گفته مدیر اجرای برنامه جهانی غذا WFP خانم ارثارین کازین، همچنان برای مهار فجایع انسانی در یمن به کمک تمامی کشورها نیاز است و میز مذاکرات صلح شاید تنها امید مردم یمن باشد تا ناقوس گوش خراش جنگی نابرابر در این کشور خاموش گردد.

 

نسیبه سادات علوی

منابع:


www.unicef.org
www.savethechildren.org
www.UNHCR.org
http://fa.wfp.org
www.fa.alalam.ir

 

“ ناقوس گرسنگی در یمن به گوش می رسد ”