عربستان و گرداب یمن

کد بلاگ : #2907
تاریخ انتشار : شنبه, 6 آذر 1395 7:19
تعداد بازدید کننده : 460
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عربستان و گرداب یمن
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تجاوز نظامی عربستان به یمن در حال ورود به دومین سال خود است. این در حالی است که مقامات سعودی فکر می‌کردند، ظرف حداکثر دو هفته به همه اهداف سیاسی و نظامی خود در یمن جامه عمل خواهند پوشاند و با دست پر و کسب پیروزی از این جنگ بیرون خواهند آمد.

شدت حملات ماه‌های اخیر عربستان به یمن به‌گونه‌ای بود که اعتراضات گسترده‌ای را دربرداشت و عربستان مورد اعتراض و انتقادات هم‌پیمانان خود نیز قرار گرفت و محکومیت جهانی عربستان را در بر داشت.
نهادهای بین‌المللی، نظیر شورای حقوق بشر و سازمان‌های غیردولتی چون سازمان عفو بین‌الملل، بیانیه‌های متعددی در محکومیت اقدامات غیرانسانی این کشور صادر کرده است. محتوای این بیانیه‌ها تغییر در روند سیاست خارجی عربستان در قبال یمن را خواستاربوده است.

عربستان و رویکرد جنگ طلبی
از همان نخستین هفته‌های آغاز حملات نظامی عربستان به یمن، نشانه‌های شکست این حملات آشکار و عملا جنگ وارد مرحله فرسایشی شد. عربستان به امید تغییرموازنه نظامی در صحنه میدانی و عملیاتی روز به روز بر گستره حملات خود افزود و به بمباران شدید مناطق مسکونی و غیرنظامی دست زد و مدارس و مساجد نیز مورد حملات گسترده هوایی قرار گرفت. بدون اینکه، تبعات نقض شدید حقوق بشر را در نظر بگیرد. در نتیجه آن، بیش از 30هزار نفر از مردم این کشور کشته و زخمی و نزدیک به دو میلیون نفر دیگر نیز آواره شده‌اند.از بین بردن زیرساخت‌های انسانی در کشوری فقیر و کشتار غیرنظامیان به عنوان یک فاجعه حقوق بشری به شمار می‌آید که ثبات سیاسی و منافع ملی این کشور را در هم در کوتاه و هم دربلند مدت مورد تهدید جدی قرار داده است.

برخی ازآثار حملات بر اساس اعلان سازمان‌های بین‌المللی
• بر طبق برآورد صندوق کودکان سازمان ملل، حدود 100 هزار نفر در سراسر یمن آواره شده اند و بر اساس گزارش سازمان امدادرسان اوکسفام (Oxfam)، بیش از 10 میلیون یمنی غذای کافی برای خوردن ندارند و از این میان 850 هزار کودک دچار سوءتغذیه هستند. بیش از 13 میلیون نفر هیچ دسترسی به آب تمیز ندارند.
• بر اساس آمار یونیسف، بیش از 6 میلیون یمنی در معرض سوءتغذیه (بیش از 80در صد مردم یمن دچار سوء تغذیه شده و از گرسنگی رنج می برند.)، فقر و بیماری قرار دارند. بیماری وبا، کودکان یمنی را مورد تهدید قرار داده است. باز ماندن هزاران کودک از تحصیل، بر اثر بمباران و تخریب مدارس و ... تنها ازچند نمونه از فجایع انسانی یمن، پس از حملات هوایی ائتلاف است.


سخن آخر
لزوم حل بحران‌های خاورمیانه برای جامعه‌جهانی نه تنها واضح نشده‌است، بلکه نشانه‌های گسترش این حملات نشان می‌دهد که متاسفانه جنگ و خشونت که نقض شدید حقوق بشر را در پی خواهد داشت، به‌عنوان ابزار سیاست خارجی کشورها قرار گرفته است. هر چند که سازمان‌های بین‌المللی و فعالان حقوق بشر در توقف هر چه سریع‌تر جنگ و خشونت در یمن تاکید می‌کنند، هنوز نشانه روشنی از تمایل عربستان به توقف جنگ در یمن دیده نمی‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که حتی اگر جنگ متوقف شود، آثار و تبعات آن سال‌ها و دهه‌ها بر کشور یمن سنگینی خواهد کرد. بر همین اساس پیگرد قضایی جنایات جنگی عربستان در تجاوز به یمن در اولویت و دستور کار باید قرار گیرد. اقدامات عربستان برابر اصول و قوانین بین‌المللی از جمله کنوانسیون چهارم ژنو و اساسانامه دیوان کیفری بین‌المللی جنایات جنگی محسوب می‌شوند که در مراجع بین‌المللی قابل پیگرد هستند. عربستان با دانستن همین مسئله در هر طرح صلح پیشنهادی خواستار امتناع یمنی‌ها از پیگرد قضایی جنایات جنگی عربستان می‌شوند. حال آنکه این وظیفه نهادهای بین‌المللی حقوق بشری است که با پیگری چنین مواردی قدمی در راستای جلوگیری از گسترش نقض حقوق بشر بردارند.

 

نرگس اسفندیاری

منابع:

http://fa.euronews.com
www.ohchr.com
http://fa.alalam.ir/news/1873041
www.un.com
http://kelaket.com/top/11108/%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%84%D9%84-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%AC%D8%A8-%D9%82%D8%AA%D9%84-%D8%B9%D8%A7%D9%85-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D9%85%D9%86-%D8%B4%D8%AF

 

“ عربستان و گرداب یمن ”