نگرانی گزارشگر ویژه سازمان ملل از تداوم نقض حق توسعه فلسطینیان از سوی اسرائیل

کد بلاگ : #2834
تاریخ انتشار : یکشنبه, 16 آبان 1395 10:38
تعداد بازدید کننده : 509
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نگرانی گزارشگر ویژه سازمان ملل از تداوم نقض حق...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مایکل لینک، گزارشگر ویژه جدید شورای حقوق بشر و مسئول کنترل و نظارت بر وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین از سال 1967 میلادی، پس از اولین سفر رسمی خود در ماه جولای سال جاری به عمان، اردن، با اشاره به اقدامات رژیم اسرائیل در رابطه با تضعیف اقتصاد فلسطین اذعان داشت، رژیم صهیونیستی از طریق فقر گسترده و رکود اقتصادی حق توسعه و پیشرفت را از فلسطینان می‌گیرد و همین امر فضای یاس و ناامیدی به وجود می‌آورد و به افزایش بیکاری دامن می‌زند.

این مقام مسئول، در گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «اقتصاد فلسطین هیچ مدل مشابهی در دنیای مدرن ندارد. اشغالگری اسرائیل، حق مردم فلسطین برای توسعه و پیشرفت را نادیده می‌گیرد و شدیدا به توانایی آن در رسیدن به حداقل‌های "اهداف توسعه پایدار" لطمه می‌زند.»
بیانیه سازمان ملل متحد در حق توسعه که 30 سال پیش توسط مجمع عمومی به تصویب رسید، اظهار می‌دارد همه افراد بشر از حق مسلم توسعه عادلانه و برابر اقتصادی و اجتماعی برخوردارند و این حق به طور کامل ناظر بر حقوق بشر است؛ اما در سرزمین‌های تحت اشغال اعمال نمی‌شود. به گفته وی، در فلسطین فقر در حال افزایش است. بیکاری به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است و عدم امنیت غذایی وخیم‌تر شده است؛ در چنین شرایطی، اقتصاد فلسطین بیشتر به حالت خفقان می‌رسد و تحت اشغال‌گری پویایی کمتری دارد.
وی افزود: «تکه‌تکه کردن عامدانه اراضی اشغالی فلسطین به دست اسرائیل و فقدان توسعه، تاثیر شدیدا منفی روی حقوق بشر دارد».
گزارشگر ویژه خاطرنشان کرد: «غزه با 42 درصد بیکاری، بالاترین نرخ بیکاری جهان را دارد و با رکود اقتصادی این شرایط وخیم‌تر می‌شود. در واقع از سال 1999 تاکنون نرخ بیکاری در سراسر سرزمین‌های اشغالی از 12 درصد به 27 درصد افزایش یافته است». این مقام مسئول معتقد است، فراتر از موضوع اشغال این اراضی، نقض مداوم حقوق اساسی بشر و فقدان افق سیاسی روشنی که منجر به تعیین سرنوشت برای فلسطینی‌ها گردد، این فضای یاس و ناامیدی را تقویت کرده است. وی از رژیم صهیونیستی خواست تا به اشغال 50 ساله در فلسطین پایان دهد.
لینک که به عنوان هفتمین گزارشگر سازمان ملل برای وضعیت حقوق بشر در فلسطین اشغالی مشغول فعالیت است، گزارش اول خود درخصوص تحولات اخیر در فلسطین اشغالی در زمینه حقوق بشر را در ماه اکتبر به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه نمود. 
گفتنی است، تا کنون گزارشگر ویژه پاسخی از رژیم اسرائیل برای درخواست خود مبنی بر بازدید از سرزمین‌های اشغالی فلسطین دریافت نکرده است.

 

مرضیه عزیزیان
پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

“ نگرانی گزارشگر ویژه سازمان ملل از تداوم نقض حق توسعه فلسطینیان از سوی اسرائیل ”