محکومیت رژیم صهیونیستی توسط قطعنامه‌های یونسکو

کد بلاگ : #2812
تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 آبان 1395 11:52
تعداد بازدید کننده : 512
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
محکومیت رژیم صهیونیستی توسط قطعنامه‌های یونسکو
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پاریس مصادف با 13 اکتبر 2016 شاهد تصویب پیشنویس دو قطعنامه تاریخی و امیدبخش شورای اجرایی یونسکو با محوریت "فلسطین اشغالی" و موضوع "بازسازی نوار غزه" بود که در آن رژیم صهیونیستی به‌طور مشخص به عنوان قدرت اشغالگر(The Occupying Power) خطاب گردید.

حضور 58 کشور در این نشست و رای موافق اکثریت به این دو پیش‌نویس بین‌المللی در حقیقت زمانی خودنمایی می کند که این قطعنامه‌ها به صراحت رژیم اسرائیل را عامل ایجاد و گسترش خشونت، نقض قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی می‌داند.
اجرایی حفاری‌های غیرمجاز، ساخت و سازهای غیرقانونی، تخریب آثار تاریخی-اسلامی، ایجاد مسیرهای اختصاصی برای شهرک‌نشینیان و بنای دیوار حائل در بخش قدیمی الخلیل در اراضی اشغالی فلسطین از یک سو و تجاوزهای مستمر اسرائیل علیه غیرنظامیان، ایجاد تنش میان ادیان ابراهیمی، حمله به مدارس و سایر مراکز آموزشی و فرهنگی، حتک حرمت به مقدسات به ویژه تمامیت مسجدالاقصی از جمله مواردی است که در متن این قطعنامه‌ها به آن اشاره شده و رژیم صهیونیستی را محکوم کرده است. در نهایت یونسکو به عنوان یکی از سازمان های تخصصی سازمان ملل متحد جهت اجرای صلح و امنیت جهانی از اسرائیل -به عنوان نیروی اشغالگر- می خواهد به وضعیت تاریخی این مکان احترام گذاشته و فوراً ‌اقدامات خود را متوقف کند.
همچنین با توجه به خودداری هدفمند رژیم اسرائیل از پذیرش قطعنامه‌های سازمان جهانی یونسکو، مقرر گردید موضوع فلسطین در قالب سرفصلی جداگانه و مستقل، باعنوان "فلسطین اشغالی" در دویست و یکمین نشست شورای اجرایی یونسکو در دستورکار قرار گیرد.
در پی اعلام دو محوطه تاریخی ـ فرهنگی حرم ابراهیمی در الخلیل و مسجد بلال ابن ربح در بیت‌اللحم به عنوان دو بخش تفکیک‌ناپذیر فلسطین، رژیم اسرائیل همکاری خود با یونسکو را به حالت تعلیق درآورد. این تعلیق همکاری که در جریان تصویب این دو قطعنامه از سوی یونسکو صورت پذیرفت، ادامه روندی است که در سال ۲۰۱۱ منتهی به عضویت رسمی کشور فلسطین در سازمان جهانی یونسکو گردید.
یونسکو در این قطعنامه‌ها بر ارتباط اسلام و مسجدالاقصی تأکید و ادعاهای اسرائیلی درباره روابط یهودیت با مسجد الاقصی را رد کرده است.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه اردن، اسرائیل به عنوان رژیم غاصب قدس، ملزم به احترام به تصمیمات بین‌المللی در مورد حفظ و نگهداری از مسجد الاقصی و دیگر میراث اسلامی اورشلیم شده است. مسجد الاقصی از سال ١٩٨١ میلادی در فهرست میراث جهانی در معرض خطر سازمان یونسکو قرار دارد و تولیت این مکان مقدس به اداره اوقاف کشور اردن داده شد تا بر تمامی اقدامات عمرانی این مجموعه تاریخی و مذهبی نظارت داشته باشد.
پس از تصویب این قطعنامه‌ها سازمان همکاری‌اسلامی و اتحادیه‌عرب با استقبال از این اقدام یونسکو آن را نشانگر مخالفت جامعه بین المللی با تمام سیاست‌ها و اقدامات رژیم اشغالگر قدس در محو حقایق تاریخی و خدشه وارد کردن به حقوق سیاسی، فرهنگی و مذهبی مردم فلسطین در قدس اشغالی دانستند.
فوزی برهوم، سخنگوی حماس نیز بیان داشت: باید گام‌های دیگری از سوی نهادهای بین‌المللی برای تاکید بر حق مردم مسلمان فلسطین بر اراضی‌ و مقدساتشان، همچنین برملا شدن دروغین بودن روایتگری رژیم صهیونیستی نسبت به مالکیت بر آن‌ها صورت پذیرد.
در نتیجه این قطعنامه باید اذعان کرد که انزوای رژیم صهیونیستی در نهادهای بین‌المللی هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد و این روند بی‌گمان در بلندمدت موجب یاس حامیان این رژیم اشغالگر خواهد شد. این حرکت بین‌المللی از آنجایی شروع شد که یونسکو با پذیرش فلسطین به عنوان صد و نود و پنجمین کشور عضو، دور تازه ای از اقدامات بشردوستانه را آغاز نمود. بطوری که در اواسط دسامبر 2011 یعنی یک ماه و نیم پس از عضویت کامل فلسطین در این سازمان و برافراشته شدن پرچم فلسطین به عنوان یک عضو مستقل، موجب خشم دولت نتانیاهو قرار گرفت و از سوی مقام های رژیم صهیونیستی به مثابه رد تلاش‌های جامعه جهانی برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه تعبیر شد.
ایالات متحده آمریکا نیز به عنوان حامی اصلی رژیم صهیونیستی در واکنش به این‌گونه اقدامات حمایتی یونسکو، پرداخت 60 میلیون دلار کمک این کشور به یونسکو را لغو کرد؛ اما درست سه سال پس از عضویت فلسطین، در اکتبر 2014 شورای اجرایی این سازمان، رژیم صهیونسیتی را "اشغالگر" نامید و 2 سال بعد، در آوریل 2016 درخواست رژیم صهیونیستی برای تغییر نام مسجد الاقصی به جبل الهیکل از سوی این نهاد بین المللی رد شد. در نهایت، یونسکو در ادامه حمایت‌هایش از پیشینه فرهنگی و تاریخی فلسطین، در آخرین نشست اجرایی خود مسجدالاقصی را از آن مسلمانان دانست و رژیم صهیونیستی را اشغالگر خواند .
با آنکه پژوهشگران معتقدند که مقامات صهیونیستی هیچ ارزشی برای قطعنامه‌های بین المللی قائل نیستند و تمام مقررات و قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند -همانطور که تاکنون ده‌ها قطعنامه از سوی نهادهای مختلف سازمان ملل علیه این رژیم صادر شده، اما هرگز اجرا نشده است- اما با تمامی این اوصاف این قطعنامه اهمیت تاریخی دارد و با تحرک جمعی جامعه عربی- اسلامی و فلسطینی در عرصه بین‌المللی، رژیم صهیونیستی را وادار می‌کنند که به مقدس بودن این مکان احترام بگذارند و به طمع‌ورزی‌های گروه‌های افراطی صهیونیستی پایان دهند.

 

نسیبه سادات علوی

منابع:
- en.unesco
- Euronews
- fa.irunesco
- bbc.com
- qudsonline

“ محکومیت رژیم صهیونیستی توسط قطعنامه‌های یونسکو ”