حقایقی درباره وضعیت مسلمانان اروپا

کد بلاگ : #2624
تاریخ انتشار : دوشنبه, 15 شهریور 1395 15:48
تعداد بازدید کننده : 1011
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حقایقی درباره وضعیت مسلمانان اروپا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
حملات ترروریستی اخیر اروپا از جمله کشتارهای پاریس و مهاجرت صدها هزار آواره به این قاره، بار دیگر توجه پژوهشگران را به وضعیت مسلمانان اروپا معطوف کرده است.

جمعیت مسلمانان این قاره همواره رو به افزایش بوده و کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، بلغارستان، و هلند به ترتیب بالاترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده‌اند. روند رو به رشد این جمعیت کشورهای نامبرده را بر آن داشته تا برای مهاجرت مسلمانان محدودیت‌هایی قائل شوند . (1)
مرکز پژوهشی پیو اخیرا، در ژوئیه سال ،2016 نتیجه مطالعات خود را درباره مسلمانان اروپا منشر کرده (2) که خلاصه‌ای از آن را اینجا ذکر می‌کنیم.

بر اساس آماری که این سازمان ارایه کرده است: 

                                                                                               

 

1. آلمان و فرانسه بالاترین تعداد مسلمانان اروپا را دارند
در سال 2010 در آلمان 8/4 میلیون مسلمان زندگی می‌کرده‌اند که 8/5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌داده‌اند، مسلمانان فرانسه هم 7/4 میلیون نفر بوده 5/7 درصد مردم این کشور را تشکیل می‌دادند. درصد جمعیت مسلمانان در روسیه 14 درصد و بالغ بر 10 درصد کل جمعیت این کشور بوده است.

 

2. تعداد کل مسلمانان ساکن اروپا همواره رو به افزایش بوده است
طی دهه‌های اخیر تعداد مسلمانان اروپا حدود یک درصد در هر 10 سال افزایش یافته و از 4 درصد در سال 1990 به 6 درصد در سال 2010 رسیده است. به نظر می‌سد که این روند ادامه پیدا خواهد کرد و در سال 2030 مسلمانان 8 درصد کل جمعیت اروپا را تشکیل خواهند داد.

 

3. مسلمانان جوانتر از سایر مردم اروپا هستند
در سال 2010 متوسط سن مسلمانان اروپا 32 درصد بوده که در مقایسه با متوسط سن سایر مردم اروپا (یعنی40سال) کمتر است. در همین سال متوسط سن افراد اروپایی که خود را پیرو ادیان نمی‌دانسته‌اند 37 سال و متوسط سن اروپایی‌ها 42 سال بوده است.

 

4. وجهه مسلمانان در کشور‌های مختلف اروپا متفاوت است
پژوهشی که در بهار سال 2016 توسط مرکز پیو انجام شده‌ نشان می‌دهد که در شرق و جنوب اروپا دیدگاه منفی بیشتری نسبت به مسلمانان وجود دارد. در مجارستان، ایتالیا، لهستان و یونان بین 60 تا 70 درصد جمعیت نظر نامساعدی نسبت به مسلمانان دارند و در مجارستان، لهستان، هلند، آلمان، ایتالیا، سوئد، یونان و انگلستان بیش از پنجاه درصد پاسخگویان معتقدند که حضور مسلمانان مهاجر بر ناامنی این کشورها و مشکلات اقتصادی آنها می‌افزاید .(3)

 

5. اتحادیه اروپا در سال 2010، محل سکونت 13 میلیون مهاجر بوده است
در این سال جمعیت خارجی تبار آلمان را عمدتا مهاجران ترک تشکیل می‌داده‌اند اما افرادی از کوزوو، عراق، بوسنی هرزه‌گوین و مراکش نیز در این کشور حضور داشته‌اند. در فرانسه حدود 3 میلیون مسلمان خارجی‌تبار ساکن بوده‌اند که عمدتا اهل مستعمره‌های قبلی فرانسه مانند الجزایر، مراکش و تونس بوده‌اند.

 

1. http://www.wsj.com/articles/paris-terror-attacks-transform-debate-over-europes-migration-crisis-1447608944
2. http://www.pewresearch.org/fact-tank/2016/07/19/5-facts-about-the-muslim-population-in-europe/
3. http://www.pewglobal.org/2016/07/11/europeans-fear-wave-of-refugees-will-mean-more-terrorism-fewer-jobs/

“ حقایقی درباره وضعیت مسلمانان اروپا ”