پناهندگان جزیره نائورو

کد بلاگ : #2603
تاریخ انتشار : شنبه, 13 شهریور 1395 15:52
تعداد بازدید کننده : 1003
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پناهندگان جزیره نائورو
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نائورو جزیره ای که تبعیدگاه بسیاری از پناهندگانی است که خود را به آب انداخته اند تا به سواحل امن استرالیا برسند، اما آنچه در واقع انتظارشان را می کشد، شرایط ناگواری است که در بازداشتگاه های این جزیره متحمل می شوند.

گزارشات اخیر روزنامه گاردین، پرده از جنایات انسانی زیادی در کمپ های این جزیره برداشته است. تعرضات جنسی، توهین، خشونت و آسیب های روانی اقدام به خودکشی را در پناهندگان رواج داده است. آمارها نشان می دهد، بیش از نیمی از قربانیان کودکان هستند،کودکان پناهنده ای که تنها 18 % از جمعیت تبعید شده به این جزیره را تشکیل می دهند.
عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی و نداشتن حداقل حمایتهای حقوق بشری سلامت روان این پناهندگان را به خطر انداخته است،کسانی که یا قربانی خشونت کارکنان کمپ ها می شوند یا در اثر فشارهای روانی دست به خودکشی می زنند .
سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان معتقد است وضعیت پناهندگان در این کمپ ها رو به وخامت گذارده است که مستندات دولتی نیز خود گواهی بر این امر است. بر خلاف نظارتهای مداوم سازمان ملل تغییری مبنی بر بهبود شرایط ایجاد نشده است و سازمان ملل متحد نیز در پی انتشار گزارش گاردین خواستار تعطیلی این کمپ ها شده است.
مساله ی پناهندگان و دولت استرالیا پیشینه ای چند ساله دارد، در پی تغییر سیاست های این کشور در خصوص پناهندگان و تبعید آنها به جزایری چون گینه نو،گینه مانوس و نائورو، کمپ های این کشور به جهنمی برای پناهندگان تبدیل شده و اقدامات دولت استرالیا در جهت انصراف از این سفر پر مخاطره، پناهجویان را منصرف نکرد و باعث تغییر مسیر پناهجویان به سمت مسیر های پرخطرتر شد..

دولت استرالیا و کنوانسیون ژنو در مورد پناهندگان
دولت استرالیا از متعاهدین کنوانسیون 1951 ژنو مربوط به پناهندگان است. کشورهایی که این کنوانسیون را امضا کرده اند، بنابر تعهدات خود می بایست از پناهندگان طبق شرایط مقرر در کنوانسیون حمایت کنند. تعهداتی نظیر، عدم اجرای اقدامات تبعیض نژادی ،مذهبی و عدم بازگشت اجباری و عدم اخراج (که حتی کشورهایی که کنوانسیون را امضا نکرده اند نیز ملزم به رعایت آن هستند).
ازآنجایی که پناهندگان به ندرت فرصت دارند تا اسناد مسافرتی خود را تهیه کنند یا قبل از تقاضای پناهندگی روادید دریافت کنند کشورهای عضو کنوانسیون ژنو نمی توانند پناهندگان را به دلیل ورود غیر قانونی به محدوده ی جغرافیایی دولت شان مجازات کنند .
گزارش گاردین از جزیره نائورو
گزارش 2000 سندی گاردین از وضعیت بازداشتگاه های نائورو افشاگر موارد زیادی از نقض حقوق بشر و کنوانسیون حقوق پناهنده در این جزیره بود . موارد نقض حقوق انسانی نظیر:
زن جوانی که اظهار کرده بود توسط نگهبانان تهدید شده و در لیست آنها نفر بعدی خواهد بود که مورد تعرض قرار خواهد گرفت .
گزارشاتی که نشان می داد نگهبابانان با بیان آنکه تعرض جنسی در استرالیا جرم شناخته نمیشود زنان زیادی را مورد تعرض قرار داده و آنها را تهدید کرده اند که در صورت افشاگری به کامبوج و جزایر دیگری فرستاده شده وضعیت به مراتب بدتری در انتظارشان است .
مردی که به دنبال گلوله بوده تا با خودکشی خود را شرایط اسفبارش در این بازداشتگاه نجات دهد. 
کودک 5 ساله ای که توسط نگهبان کمپ مورد ضرب و شتم و تعرض قرار گرفته است. نمونه هایی از هزاران سند نقض حقوق بشر در وهله ی اول و نقض حقوق پناهنده و حقوق کودک در مراتب بعدی است .
سخن آخر
• بی توجهی به وضعیت انسان ها از سوی دولت استرالیا نقضی آشکار از حقوق بین الملل و تعهدات حقوق بشری است.
• با توجه به شرایط کنونی جامعه جهانی که افراد بیش از هر دوره ی دیگری قربانی جنگها و ناآرامی های داخلی و منطقه ای و عملیات تروریستی هستند و ناچار به مهاجرت می شوند از کشورهایی چون استرالیا که مقصد بسیاری از این پناهندگان است انتظار می رود تا با برخورد انسانی و پایبندی به معاهداتی است که متعهد به اجرای آنها شده است در صحنه بین المللی در جهت ضمانت اجرای آن بکوشد.
• مشکلات مهاجرت و پناهندگی در جهان ناشی از عوامل بیشماری است که توجه ویژه ای را از سوی جهانیان می طلبد. کلید حل این مشکلات دولت ها، سازمان های بین المللی و نهادهای غیردولتی هستند که برای خلاص شدن از بحران ها، می بایست تعامل و همکاری های بیشتری را در جهت رسیدن توسعه ای همه جانبه و پایدار از خود نشان دهند.

هدی آرزوفر

منابع:
http://www.unhcr.org/1951-refugee-convention.html
https://www.theguardian.com/
http://www.unhcr.org/protection/basic/3b66c2aa10/convention-protocol-relating-status-refugees.html
https://www.theguardian.com/world/2016/aug/02/child-refugees-calais-failed-by-britain?CMP=Share_iOSApp_Other

“ پناهندگان جزیره نائورو ”