تشدید رفتار ناعادلانه با سیاه‌پوستان در ایالات متحده آمریکا

کد بلاگ : #2601
تاریخ انتشار : شنبه, 13 شهریور 1395 15:07
تعداد بازدید کننده : 680
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تشدید رفتار ناعادلانه با سیاه‌پوستان در ایالات...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
موسسه گالوپ به عنوان یکی از معتبرترین موسسات نظرسنجی در جهان، در آخرین نظرسنجی خود به بررسی وضعیت سیاه‌پوستان ایالات‌متحده درسال 2016 میلادی پرداخته است.

این نظرسنجی که از تاریخ 7 ژوئن تا 1 ژوئیه 2016 به طول انجامیده و بر اساس مصاحبه تلفنی از میان 3 هزار و 270 نفر از شهروندان 18 سال به بالا، در تمام 50 ایالت آمریکا از جمله کلمبیا صورت پذیرفته، از افزایش موج نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان آمریکا خبر می‌دهد.
طبق این آمار، 60 درصد از مردم آمریکا در این نظر‌سنجی گفته‌اند، موج نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان در این کشور درسال 2016 میلادی به اوج خود رسیده و این رقم از سال 2009 (از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما) تاکنون بی‌سابقه بوده است.
طبق این نظرسنجی درست قبل از تیراندازی‌های مرگبار پلیس به چند مرد سیاه‌پوست در ماه جولای که منجر به تظاهرات سراسری مردم و حمله به افسران پلیس در دالاس شد، نزدیک به نیمی از سیاه‌پوستان امریکا (%46) گزارش داده‌اند که در 30 روز گذشته، حداقل در 5 موقعیت مختلف، (در فروشگاه ها، اماکن تفریحی، محل کار، مواجهه با پلیس، و دریافت مراقبت‌های پزشکی)، با آنها رفتار ناعادلانه‌ای شده است.
موسسه گالوپ موارد متعدد خشونت پلیس آمریکا علیه جوانان سیاه‌پوست این کشور در سال 2015 را دلیل افزایش نگرانی‌های مردم در مورد نژادپرستی در کشورشان دانسته و یادآور شده است که درگیری های تابستان امسال میان سیاه‌پوستان و پلیس این کشور به میزان قابل‌توجهی بر این نگرانی ها افزوده است.
جدول ذیل نشان دهنده میزان رفتار ناعادلانه با سیاه پوستان طی سال های 2004، 2013، 2015، و 2016 در 5 موقعیت مورد اشاره می‌باشد.

                                                                                                         

 

از میان سیاه پوستان شرکت کننده در این نظرسنجی نیز 45% اظهار داشته‌اند که حداقل یکی از این موقعیت‌های تبعیض‌آمیز را تجربه نموده‌اند، 25% از آنها دو موقعیت، 20% سه موقعیت ، 7% چهار موقعیت و 3% همه 5 موقعیت را ذکر کرده‌اند.
موسسه گالوپ، علاوه بر درخواست از سیاه‌پوستان ایالت متحده درخصوص گزارش بی‌عدالتی نسبت به خودشان، به طور گسترده‌ای از مردم امریکا جویای چگونگی مشاهده و درک اعمال رفتار تبعیض‌آمیز نسبت به سیاه‌پوستان در جامعه خود به ویژه در موقعیت‌های خاص مانند هنگام خرید و یا در محل کار شده است. ترکیب داده‌های نظرسنجی سال های 2004 و 2007 و داده‌های نظرسنجی سال‌های 2015 و 2016، نشان‌دهنده تغییر افزایش میزان آگاهی مردم نسبت به این واقعیت است. به همین دلیل سفید پوستان نیز در 2 سال گذشته نسبت به سال‌های قبل، درک بیشتری از رفتار ناعادلانه با سیاه‌پوستان داشته‌اند.
جدول ذیل درک رفتار ناعادلانه و تبعیض نسبت به سیاهان را طی سال‌های مورد اشاره نشان می‌دهد.

                                                                                                       

ضمنا در نظرسنجی سال جاری، 67% سیاه پوستان و 40% سفید پوستان اذعان داشتند که سیاه‌پوستان در مواجهه با پلیس بیشترین بی‌عدالتی را نسبت به 4 مورد دیگر دریافت کرده‌اند. تبعیض "در محل کار" و یا "در مراکز خرید و دیگر اماکن تفریحی" در درجات بعدی قرار دارند.
گزارش فوق خاطرنشان می‌کند که با توجه به پوشش گسترده خبری تیراندازی‌های مرگبار پلیس به مردان سیاه‌پوست و تظاهرات پس از آن در سراسر کشور در دو سال گذشته، تعجب‌آور نیست که حتی سفیدپوستان هم به این نتیجه برسند که جامعه آنها علیه سیاه‌پوستان تبعیض گسترده‌ای قائل می‌شود.
موسسه گالوپ در خاتمه یاد‌آورشده است، اسپانیایی‌تبارهای آمریکایی بعد ازسیاه‌پوستان، خود را بیشترین قربانیان نژادپرستی دراین کشوردانسته‌اند و شمار آنها از 59% درسال گذشته به 66% درسال جاری میلادی افزایش پیدا کرده است.
لازم به ذکر است، نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که همزمان با افزایش نگرانی مردم آمریکا درخصوص افزایش نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان، 33 % ازمردم این کشور معتقدند، سفیدپوستان کشورشان نیز قربانی تبعیض و بی‌عدالتی هستند که این رقم درسال‌های 2008 و 2009 ثبت شده است.

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

“ تشدید رفتار ناعادلانه با سیاه‌پوستان در ایالات متحده آمریکا ”