عملکرد عربستان در یمن و ابزارهای حقوق بشری بین‌المللی

کد بلاگ : #2520
تاریخ انتشار : یکشنبه, 17 مرداد 1395 12:40
تعداد بازدید کننده : 759
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عملکرد عربستان در یمن و ابزارهای حقوق بشری...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
از جنجال ذکر شدن نام عربستان سعودی و ائتلاف آن در لیست سیاه کشورهای ناقض حقوق کودکان سازمان ملل حدود دو ماه گذشته است. در تنش‌هایی که میان عربستان و سازمان ملل پیش آمده بود، گفته شد که عربستان با تهدید این سازمان به قطع کمک‌های مالی کلان خود توانسته بان‌کی‌مون را تحت فشار بگذارد تا علیرغم میل خود و تحت فشار دیپلماتیک عربستان سعودی به حذف نام این کشور از این فهرست تن دهد.

اکنون که نسخه نهایی این گزارش به شورای امنیت ارائه شده، ائتلاف عربستان (متشکل از عربستان، امارات متحده عربی، بحرین، کویت، قطر، مصر، اردن، مراکش، سنگال و سودان) صراحتا برای جراحت و مرگ 60 درصد کودکان جنگ یمن، و بمباران بیمارستان‌ها و مدارس همچنان مسئول شناخته شده و در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفته است. مطرح شدن مجدد این مسئله خشم عربستان سعودی را برانگیخته و نماینده ایالات متحده که در این جلسه حاضر بوده نیز بدون تلاش برای جانبداری از مواضع عربستان تاکید کرده است: "حتی اگر ما دولتها با بعضی یافته‌های سازمان ملل موافق نباشیم، لازمست همچنان به حمایت خود از این سازمان ادامه دهیم، زیرا سازمانی بسیار با اهمیت است که تلاش می‌کند به همه کودکان جهان کمک کند ".
در بخشی از این گزارش شفاهی که لیلا زروقی، نماینده ویژه دبیرکل در موضوع کودکان و درگیری‌های مسلحانه، به سمع حاضرین رساند گفته شد: "حملات هوایی و استفاده از سلاح‌های انفجاری توسط ائتلاف‌های بین‌المللی در مناطق پرجمعیت باعث نگرانی جدی است ". اظهارات ایشان به این دلیل است که ثابت شده بود ائتلاف عربستان در یمن از بمب‌های خوشته‌ای ممنوع استفاده کرده که سالها در زمین می‌ماند و بیشترین قربانیان آنرا زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.
در این جلسه آقای بان‌کی‌مون تاکید کرد که بر اطلاعات ارائه شده در گزارش سالانه خود، حاکی از نقض حقوق کودکان در مناطق جنگی سراسر جهان، پافشاری می‌کند. وی در این باره گفت، به تلاشهای خود ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم تدابیری که برای حمایت از کودکان اندیشیده‌ایم به اجرا در می‌آیند. همچنین در اشاره به اعتراض عربستان برای ذکر شدن نام این کشور در لیست افزود، "امروز، مجددا تقاضای خود را از تمام اعضا و تمام طرفین درگیر جنگ مطرح می‌کنم: اگر میخواهید وجهه خود را حفظ کنید از کودکان محافظت نمایید ".
عملکرد دبیرکل سازمان ملل که علیرغم فشارهای سیاسی و تهدیدات مالی سازمان وی انجام می‌شود قطعا بر اعتبار جهانی این سازمان خواهد افزود و مانع از این خواهد شد که کشورها بتوانند با توسل به اعمال نفوذ سیاسی یا تهدید این سازمان، موارد نقض حقوق بشر خود را مخفی کنند. این گام قطعا برای سایر کشورهای درگیر جنگ هشداری خواهد بود تا مسئله حفظ حقوق کودکان را مورد بازنگری قرار دهند.
بر اساس پروتوکل الحاقی کنوانسیون حقوق کودکان در درگیری‌های مسلحانه هدف قرار دادن کودکان و مکانهایی که معمولا کودکان در آن حضور دارند مانند مدارس و بیمارستانها ممنوع است و کشورهای درگیر جنگ ملزم به اتخاذ تدابیری برای محافظت از کودکان هستند .
همچنین، بر اساس کنوانسیون منع سلاح‌های خوشه‌ای نه تنها استفاده، بلکه تولید، انتقال و نگهداری این سلاح نیز ممنوع است و کشورهایی که آنرا در اختیار دارند ملزم به انهدام این نوع سلاح هستند . چراکه قطعات این نوع سلاح تا دهه‌های متوالی از غیرنظامیان که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند قربانی می‌گیرد.
در سازمان ملل قطعنامه‌های بسیاری به تصویب رسیده‌اند که بر همه نوع محافظت از کودکان در هنگام درگیری‌های مسلحانه تاکید دارند و بدون تردید نقض آشکار حقوق اساسی کودکان از جمله حق حیات، حق سلامت، حق برخورداری از آب و غذا، حق تحصیل و حق برخورداری از شرایط زندگی مناسب مسئله‌ای نیست که سازمان ملل بتواند زیر فشار سیاسی آنرا نادیده بگیرد.

 

. http://www.nytimes.com/2016/08/03/world/middleeast/un-united-nations-saudi-arabia-children.html?_r=1
. https://childrenandarmedconflict.un.org/security-council-open-debate-on-children-and-armed-conflict/
. http://www.nytimes.com/2016/08/03/world/middleeast/un-united-nations-saudi-arabia-children.html?_r=1
. http://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/OPACCRC.aspx
. http://www.clusterconvention.org/files/2011/01/Convention-ENG.pdf
. http://www.securitycouncilreport.org/un-documents/children-and-armed-conflict/

“ عملکرد عربستان در یمن و ابزارهای حقوق بشری بین‌المللی ”