اعزام ناظران عفو بین‌الملل به گردهم آیی دمکرات‌ها و جمهوری خواهان

کد بلاگ : #2510
تاریخ انتشار : شنبه, 16 مرداد 1395 9:54
تعداد بازدید کننده : 702
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعزام ناظران عفو بین‌الملل به گردهم آیی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
55 سال از تاسیس سازمان عفو بین‌الملل گذشته و طی این سالها اولین بار بود که این سازمان، ناظرانی را به گرد‌هم آییهای سیاسی دو ایالت کلولند و فیلادلفیا در امریکا اعزام کرد.

اریک فررو، معاون روابط استراتژیک رییس دفتر سازمان عفو بین‌الملل دلیل اعزام این ناظران را فضای متشنج این دو ایالت دانسته بود، زیرا به اعتقاد ایشان خشم مردم و پیشگیری نیروی انتظامی از اعتراض علنی موقعیت خطرناکی را بوجود آورد که باعث نگرانی این سازمان بود.
این سازمان بین‌المللی معمولا هنگام برگزاری انتخابات، انتقال قدرت و اعتراضات مردمی در کشورهایی که درگیر جنگ یا تحت حکومت دیکتاتوری هستند ناظر اعزام می‌کند. طی سالهای اخیر، ناظران مستقل این سازمان در اعتراضات مخالفان دولت ترکیه و تظاهرات بهار عربی مصر حضور یافته‌اند.
اکنون این سازمان 10 ناظر به این دو گرد‌هم‌آیی فرستاده است. این افراد در گروه‌های دو یا سه نفره به تهیه گزارش از موارد نقض حقوق بشر توسط مجریان قانون پرداخته نتایج کار خود را در رسانه‌های اجتماعی مانند تویتر و فیس بوک منتشر کردند. این گزارشات مفصل با همکاری نهادهای دولتی و محلی و مردم تهیه شد.
اریک فررو اعلام کرده بود که "جهان ناظر رویدادهای کلولند و فیلادلفیا خواهد بود و ما در صحنه حضور داشته هر نوع نقض حقوق بشر را گزارش خواهیم کرد".
این مقام سازمان عفو بین‌الملل که ناظرانی را به گرد‌هم‌آیی چهارسال یکبار دمکرات‌ها و جمهوریخواهان اعزام کرد معتقد است که طی ماه‌های اخیر مواردی رخ داده که در آن نیروی انتظامی حقوق اساسی مردم مانند حق به خیابان آمدن و فریاد زدن عقیده خود را نقض کرده و با توجه به این شرایط لازم بوده ناظران مجرب و مستقلی را برای تهیه گزارش اعزام شوند تا حق آزادی تشکیل اجتماع مسالمت آمیز مردم حفظ شود.
بنا به اعتقاد ایشان آزار تظاهر کنندگان در لویزیانا، کشته شدن یک سیاهپوست توسط پلیس، و رویدادهای بالتیمور و فرگوسن و میسوری شبیه رویدادهای سایر نقاط جهان است که می‌تواند به نقض حقوق مردم منجر شود. به اعتقاد این سازمان "گردهم‌آیی مردم نباید دشمنی تلقی شود" و "سلسله مراتب قدرت باید به مامورین نیروی انتظامی این پیام روشن را بفرستند که وظیفه آنها تسهیل گردهمآیی‌های مسالمت آمیز است نه پیشگیری از آنها".
مشارکت سمن‌ها در فضای سیاسی و حضور سمن‌ها در صحنه بین‌المللی تحت تاثیر اسناد سازمان ملل صورت می‌گیرد که فعالیت سمن‌ها را مشروعیت بخشیده و ضروری می‌داند. مثلا ماده 71 منشور سازمان ملل فضا را برای مشورت سازمان‌های بین المللی با سمن‌ها باز می‌کند و قطعنامه 1996/31 اکوسوک مقام مشورتی سازمان ملل را اعطا می‌کند تا در گفتگوها و تصمیم گیری‌های این سازمان حضور داشته و اظهار نظر کنند. پس از این اقدامات بین‌المللی در جهت بازشدن فضا برای سمن‌ها، این سازمان‌ها همواره سعی کرده‌اند تا نفوذ سیاسی و اجتماعی خود را در سطح بین‌المللی و ملی افزایش دهند.
سازمان عفو بین‌الملل بیش از نیم قرن است که در سراسر جهان به فعالیت‌های بشردوستانه مشغول است با این حال این اقدام عفو بین‌الملل گام جدید یک سازمان غیر دولتی بین المللی در جهت حفظ حقوق مردم بشمار می‌رود که پیش از این متداول نبوده است. این اقدام قطعا به افزایش نفوذ این سازمان منجر شده و سلسله مراتب قدرت را به بازنگری دستورات خود سوق خواهد داد.

 

http://www.cnn.com/2016/07/14/politics/amnesty-international-human-rights-observers-conventions

“ اعزام ناظران عفو بین‌الملل به گردهم آیی دمکرات‌ها و جمهوری خواهان ”