عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل

کد بلاگ : #2424
تاریخ انتشار : سه شنبه, 15 تیر 1395 10:39
تعداد بازدید کننده : 803
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
عملکردهای اخیر عربستان سعودی در داخل و خارج این کشور سازمان‌های حقوق بشری مطرح بین‌المللی را بر آن داشته است تا در بیانیه‌‌ای مشترک از مجمع عمومی سازمان ملل متحد درخواست کنند عربستان را از این شورا کنار بگذارد. اکنون بیش از یک سال است که عربستان به رهبری ائتلافی متشکل از کشورهای عربی به بمباران یمن پرداخته و باعث مرگ غیر نظامیان بیشمار از جمله کودکان شده و همزمان با این حملات، سرکوب شیعیان را در داخل این کشور نیز شدت بخشیده است.

این اقدامات، اعتراض سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر را برانگیخته است. این دوسازمان حقوق بشری از 69 حمله هوایی غیر قانونی ائتلاف عربستان به یمن مدارکی تهیه کرده و این حملات را که مرگ حداقل 914 شهروند غیرنظامی یمنی و تخریب منازل، بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها و مساجد شده محکوم کرده، بعضی اقدامات این ائتلاف را با جنایت جنگی قلمداد کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر ضمن اعتراض به عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشته‌اند که اعمال نفوذ سیاسی را برای جمع‌اوری رای در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز خواهند کرد تا عربستان را از عضویت شورای حقوق بشر خارج کنند.

به اعتقاد فیلیپه بولوپیون، معاون سازمان دیدبان حقوق بشر "عربستان سعودی طی ماههای اخیر پا را از حد قانون بسیار فراتر گذاشته و شایستگی حضور در شورای حقوق بشر سازمان ملل را ندارد"، " عربستان سعودی چنان کشتاری راه انداخته است که هیچ کشور دیگری به پای آن نمی‌رسد" . این سازمان ریاض را به هدف قرار دادن غیر نظامیان یمن، استفاده از بمب‌های خوشه‌ای ممنوع و محاصره کردن بنادر و ممانعت از ورود کالاهای ضروری به یمن متهم کرد. این جنگ که توسط عربستان هدایت می‌شود، بنا به گزارشات سازمان ملل، به مرگ بیش از 6400 نفر منجر شده است.

این سازمان حقوق بشری همچنین، عربستان را به استفاده از جایگاه خود به عنوان یکی از اعضای شورای حقوق بشر برای پیشگیری از انجام تحقیقات بین‌المللی جنایت جنگی در یمن متهم کرد. چرا که ریاض، چندی پیش، با اعمال فشار بر بان کی مون و تهدید سازمان ملل به قطع منابع مالی، نام ائتلاف عربستان را از لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل خارج کرد. این تصمیم با اعتراض گسترده سازمان‌های حقوق بشری مواجه شد.

عربستان اعمال فشار بر سازمان ملل را انکار کرده و اصرار دارد که این ائتلاف غیر نظامیان یمن را هدف قرار نداده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز دولت سعودی را به برخورد وحشیانه با معترضین داخلی و توسل به اعدام برای جرایمی که طبق قوانین حقوق بشر بین‌المللی مجازات اعدام ندارد متهم کرده است. به اعتقاد عفو بین‌الملل از سال 2013 تاکنون تمام مدافعان اصلی حقوق بشر در عربستان زندانی یا تهدید شده یا از کشور گریخته‌اند.
عربستان در سال 2013 به عضویت شورای حقوق بشر در آمده و برای خروج آن از شورا رای دو سوم اعضا لازمست، اتفاقی که به اعتقاد دیپلمات‌های سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشر احتمال آن ضعیف خواهد بود. لیبی تنها کشوری بوده که به دلیل سرکوب اعتراضات مردمی سال 2011 توسط معمر قذافی، پس از رای گیری در شورا لغو عضویت شد. سازمان‌های حقوق بشری معتقدند عربستان به دلیل حمایت ایالات متحده و انگلستان است که با مصونیت به این جنایات ادامه می‌دهد. به اعتقاد رییس دفتر دیده‌بان حقوق بشر در خاورمیانه، سارا لی ویتستون، امریکا و انگلستان با ارسال سلاح و پشتیبانی عملیات نظامی از "حد خود برای حمایت از این جنگ تعدی کرده‌اند". این سازمان حقوق بشری از پنتاگون خواسته از نحوه پشتیبانی عملیات نظامی و تعیین هدف نظامی برای ائتلاف عربستان اطلاعاتی ارائه دهد. به اعتقاد خانم ویتستون این نوع پشتیبانی نظامی امریکا را به همدستی در جنایت جنگی متهم خواهد کرد. 

 

. http://www.al-monitor.com/pulse/afp/2016/06/saudi-yemen-conflict-un-rights.html

“ عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل ”