انگلستان: فروش گسترده سلاح به کشورهایی با عملکرد حقوق بشری ضعیف

کد بلاگ : #2342
تاریخ انتشار : دوشنبه, 24 خرداد 1395 9:55
تعداد بازدید کننده : 740
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انگلستان: فروش گسترده سلاح به کشورهایی با...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
انگلستان، در سال 2014، محموله‌ای از سلاح به ارزش 3 میلیارد پوند به کشورهایی فروخته است که در "فهرست حقوق بشری" وزارت امور خارجه این کشور قرار دارند.

در سال 2015 نیز معادل 3 میلیارد پوند سلاح به 21 کشور با وضعیت حقوق بشری ضعیف صادر کرده است. صادرات سلاح روندی است که سالها توسط این کشور دنبال شده، طی سالهای اخیر افزایش یافته و بدون توجه به نحوه استفاده از این سلاح‌ها در کشورهای خریدار ادامه می‌یابد.
نام عربستان سعودی، بحرین و بروندی در فهرست کشورهای وارد کننده به چشم می‌خورد. بحرین همواره برای سرکوب شهروندان خود مورد انتقاد بوده و بروندی از نقض حقوق بشر رنج می‌برد. عربستان نیز موارد متعددی از نقض حقوق بشر را در داخل و خارج خاک خود مرتکب شده و می‌شود.
به عنوان نمونه‌هایی از این موارد نقض حقوق بشر توسط عربستان می‌توان به رویدادهای زیر اشاره کرد:
در اکتبر 2014، وکلا و مدافعان حقوق بشر مورد آزار قرار گرفته‌اند، آزادی بیان و اعتراض به دولت در این کشورجرم‌انگاری می‌شود، مثلا سه وکیل به جرم انتقاد به وزارت دادگستری در فضای تویتر به 8 سال زندان محکوم شده‌اند؛ جنبش‌های حقوق زنان مانند گروه حمایت از رانندگی زنان در عربستان سرکوب می‌شوند و اعدام‌های گسترده، تبعیض سیستماتیک و نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی اقلیتهای مذهبی، به ویژه شیعیان ادامه دارد.
نقض حقوق بشر توسط عربستان به داخل این کشور محدود نمی‌شود. حمله هوایی به یمن و کشتار هزاران غیر نظامی یمنی از دیگر اقدامات مغایر با قوانین بشردوستانه بین‌المللی توسط عربستان است. هدف ازاین اقدام بازگرداندن منصور هادی به قدرت بوده که پس از اعتراض شیعیان یمن مجبور به استعفا و خروج از کشور شده بود . عربستان به رهبری ائتلافی متشکل از کشورهای عربی، بیش از یک سال است که به یمن حمله کرده است. در این جنگ بسیاری از مدارس و بیمارستانهای یمن مورد حمله قرار گرفته‌اند. در تعدادی از که این حملات به مرگ غیر‌نظامیان بیشمار از جمله صدها کودک منجر شده از بمب‌های خوشه‌ای ساخت انگلستان استفاده شده است. صدها قطعه از این بمب‌های خوشه‌ای در مناطق غیرنظامی یمن پیدا شده‌اند . استفاده از این نوع سلاح در کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های خوشه‌ای ممنوع اعلام شده و بیش از 100 کشور جهان استفاده از آن را منع کرده‌اند. این کنوانسیون با حمایت بریتانیا تنظیم شده و توسط این کشور تصویب شده است.
انگلستان علاوه بر فروش بمب‌خوشه‌ای به عربستان و امارات متحده عربی (از مجموعه کشورهای ائتلاف عربستان در حمله به یمن) چندین فروند هواپیمای جت تورنادنو نیز در اختیار عربستان گذاشته و پرسنل بریتانیا را طی قراردادی به تعلیم خلبانان این هواپیماها موظف کرده است .
حمایت نظامی انگلستان از عربستان سعودی در حالی صورت می‌گیرد که سازمان ملل نیروهای ائتلاف سعودی در یمن را به دلیل کشتن کودکان یمن و حمله به مدارس و بیمارستان‌ها در لیست سیاه گروه‌هایی قرار داد که حقوق کودکان را در جنگ نقض می‌کنند . سازمان ملل پس از بررسی عملکرد عربستان در جنگ یمن، نام این کشور را در این فهرست قرار داده بود. طبق گزارش سازمان ملل نیروهای ائتلاف مسئول مرگ و جراحت 60 درصد کودکان شناخته شده‌اند. اما فشارهای سیاسی متحدان این کشور، بان کی مون را وادار کرد، علی رغم میل خود، نام عربستان را موقتا از این لیست سیاه بیرون بیاورد . چنین به نظر می‌رسد که حقوق بشر بسیاری از غیر نظامیان، به ویژه کودکان، تحت‌الشعاع آموزشهای نظامی و صادرات سلاح انگلستان قرار گرفته و هشدارهای مکرر سازمان ملل در اعتراض به وضعیت کودکان در درگیری‌های یمن نادیده گرفته می‌شود.

 

https://www.amnesty.org/.../MDE2333402016ENGLISH.pdf
the Women2Drive campaign: https://www.hrw.org/world-report/2015/country-chapters/saudi-arabia
http://www.theguardian.com/world/2016/mar/17/saudi-arabia-scale-back-yemen-attacks-sanaa-airstrikes-toll-houthi-market-rises
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/british-made-cluster-bomb-found-in-yemeni-village-targeted-by-saudi-led-coalition-a7042626.html
http://www.clusterconvention.org/
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/british-made-cluster-bomb-found-in-yemeni-village-targeted-by-saudi-led-coalition-a7042626.html. http://www.reuters.com/article/us-rights-un-saudi-yemen-idUSKCN0YO2RK
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/un-saudi-arabia-blackmail-blacklist-removed-after-one-week-a7073046.html

“ انگلستان: فروش گسترده سلاح به کشورهایی با عملکرد حقوق بشری ضعیف ”