ائتلاف سعودی در لیست سیاه سازمان ملل؛ کودکان، قربانی تجاوزگری نظامی

کد بلاگ : #2319
تاریخ انتشار : سه شنبه, 18 خرداد 1395 9:47
تعداد بازدید کننده : 771
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ائتلاف سعودی در لیست سیاه سازمان ملل؛ کودکان،...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ائتلاف عربستان از ششم فروردین سال گذشته (1394) با همراهی غرب و برخی دیگر از کشورهای عربی منطقه به بهانه روی کار آوردن دوباره دولت مستعفی یمن، و با هدف سرکوب جنبش مردمی «انصارالله»، مداخله نظامی در این کشور را آغاز کرد. در نتیجه این مداخلات، تاکنون هزاران غیرنظامی یمنی، از جمله شمار گسترده‌ای از کودکان، کشته، مجروح و میلیون‌ها نفر نیز آواره شده‌اند.

حملات گسترده و بمباران مناطق غیرنظامی از جمله مدارس و بیمارستان‌ها، وضعیت ناگواری را برای کودکان یمنی رقم زده است. شمار بسیاری از کودکان، ضمن محرومیت از تحصیل، در این مناقشات یا کشته شده‌اند و یا معلول.
طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد، از آغاز حملات ائتلاف تا کنون، بیش از 6400 نفر از جمله 785 کودک، در درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان مسئول ۶۰ درصد از این موارد بوده است. همچنین گزارش شده است که ۱۱۶۸ کودک نیز سال گذشته زخمی شده‌اند.
در همین راستا، سازمان ملل روز پنجشنبه، دوم ژوئن با اشاره به کشته شدن صدها کودک تحت حملات ائتلاف سعودی در یمن، این ائتلاف را برای 5 سال، در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار داد. این لیست حاوی اسامی گروه‌هایی است که متهم به «مشارکت در به‌کارگیری و استفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه، خشونت جنسی علیه کودکان، کشتار و معلول کردن کودکان، حمله به مدارس و یا بیمارستان‌ها و حملات یا تهدید به حمله علیه پرسنل محافظت و ربودن کودکان در درگیری‌های نظامی» می‌باشند.
طبق این گزارش، گروه‌های مخالف ائتلاف نیز در لیست سیاه سازمان ملل برای نقض حقوق کودکان قرار گرفته‌اند.
خانم لیلا زروگوی نماینده ویژه دبیر کل در امور کودکان و مخاصمات مسلحانه، اظهار داشته: «بحران‌های نوظهور و در حال گسترش، تأثیری وحشتناک بر پسران و دختران داشته‌اند». «به طور مشخص، وضعیت در یمن بسیار نگران‌کننده است. تعداد کودکان به کار گرفته شده در جنگ در مقایسه با سال 2014 پنج برابر شده و تعداد کودکان کشته و معلول نیز 6 برابر شده است.»
بنابراین می‌توان دریافت این وضعیت مخاطره‌آمیز که صحنه درگیری‌ها در یمن را با خون کودکان آمیخته، ضرورت حمایت‌های بشردوستانه را دوچندان می‌نماید. ضمن اینکه مجامع بین‌المللی نظیر شورای حقوق بشر و رویه‌های گزارشگری را ملزم به محکوم نمودن تجاوزات نظامی ائتلاف سعودی بر غیرنظامیان یمن و پیش‌بینی سازوکارهایی برای مقابله و حمایت از حقوق غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان قربانی در این منازعه می‌نماید.
لیلا عنایتی
پژوهشگر


https://www.rt.com/news/345333-saudi-coalition-un-blacklist/
http://www.reuters.com/article/us-rights-un-saudi-yemen-idUSKCN0YO2RK

“ ائتلاف سعودی در لیست سیاه سازمان ملل؛ کودکان، قربانی تجاوزگری نظامی ”