تداوم نقض گسترده حقوق بشر در عربستان

کد بلاگ : #2291
تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 خرداد 1395 10:16
تعداد بازدید کننده : 741
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تداوم نقض گسترده حقوق بشر در عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در عربستان سعودی روند اعدام همچنان ادامه دارد و پس از اعدام 47 نفر، از جمله شیخ نمر، در ابتدای سال میلادی 2016 که با موج گسترده‌ای از اعتراضات بین‌المللی مواجه شد در این رویه تغییری بوجود نیامده است.

بر اساس هشدارهای اعلام شده، بیم آن می رود که عربستان طی شش ماهه اول سال 2016 آمار اعدام‌های خود را به 100 نفر برساند . این کشور در سال 2015 میلادی 158 حکم اعدام صادر کرده و یکی از بالاترین آمارهای جهانی اعدام را به خود اختصاص داده است. گویی طی این سال میلادی، هر دو روز یک نفر در عربستان اعدام شده است. آمار اعدام‌های عربستان در سال 2015 و نیمه اول 2016 در مقایسه با گذشته حدود 68 درصد افزایش داشته است. سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل معتقدند که این احکام اعدام‌ بر اساس محاکمه‌های ناعادلانه، بدون رعایت استانداردهای بین‌المللی، گاهی با انگیز‌های سیاسی صادرشده و تداوم نقض قوانین بین‌المللی را به دنبال دارد.

از نگرانی‌های عنوان شده در این رابطه، استفاده عربستان از مجازات اعدام برای سرکوب کردن شیعیان معترض این کشور است. عربستان پس از محاکمه "سیاسی" و "ناعادلانه" شیخ نمر به سه نوجوان معترض نیز حکم اعدام داده است . اقدام عربستان برای اعدام نوجوانان با تعهدات بین‌المللی سیاسی این کشور مغایر و ناقض کنوانسیون حقوق کودکان است .

قانون مبارزه با تروریسم عربستان که در سال 2014 به تصویب رسیده صراحتا اعتراض اجتماعی را جرم انگاری کرده و حقوق مدنی اساسی را نقض می‌کند. تحت این قانون افراد را می‌توان به اتهامات مبهمی مانند شرکت یا تشویق افراد برای شرکت در تظاهرات، "مکاتبه با گروه‌ها...یا افراد متخاصم با حکومت سلطنتی " یا "دعوت به اندیشه‌های کفرآمیز" اعدام کرد .

نقض قوانین بین‌المللی در عربستان به این موارد محدود نمی‌شود. آنچه اعتراض اقلیتهای این کشور، بخصوص شیعیان را برمی‌انگیزد نقض گسترده حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی است که در پی تبعیض گسترده علیه اقلیتها صورت می‌گیرد.

اقلیتهای این کشور از حقوقی مانند برگزاری مراسم مذهبی، ساخت و تعمیر محل عبادت، استخدام در مشاغل دولتی، مشارکت سیاسی و حضور در مناصب مدیریتی و تصمیم‌گیری، رفتار عادلانه دستگاه‌قضایی و پلیس محروم هستند و مدافعان حقوق بشر به شدت مجازات می‌شوند .

این موارد نقض گسترده درحالی صورت می‌گیرد که از سوی سازمان ملل با واکنشی جدی مواجه نمی‌شود. به عنوان مثال هیچ‌یک از رویه‌های ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل مسئولیت نظارت بر این موارد نقض را عهده‌دار نیست، این کشور عضو سازمان ملل است و حتی سفیراین کشوردر ژنو به ریاست یکی از مجموعه کارشناسان مستقل شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شده است .

 

منابع:

. http://www.middleeasteye.net/news/amnesty-warns-dramatic-surge-saudi-executions-269003510
. https://www.amnesty.org/en/latest/news/2015/11/saudi-arabia-151-executed-this-year-in-highest-recorded-toll-in-nearly-two-decades/
. منبع پیشین
. http://www.ohchr.org/en/professionalinterest/pages/crc.aspx
. http://america.aljazeera.com/opinions/2015/12/saudi-arabia-uses-terrorism-as-an-excuse-for-human-rights-abuses.html
. https://www.hrw.org/world-report/2015/country-chapters/saudi-arabia
. http://www.independent.co.uk/news/world/anger-after-saudi-arabia-chosen-to-head-key-un-human-rights-panel-10509716.html

“ تداوم نقض گسترده حقوق بشر در عربستان ”