کودکان فلسطینی، از تهدید تا خشونت

کد بلاگ : #2157
تاریخ انتشار : دوشنبه, 13 اردیبهشت 1395 10:33
تعداد بازدید کننده : 636
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کودکان فلسطینی، از تهدید تا خشونت
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
خشونت، تهدید و ترس برای کودکان فلسطینی ساکن درسرزمین های اشغالی به پدیده ای عادی و روزانه تبدیل شده است.

نیروهای امنیتی و اشغالگر نظامی اسراییل در برخوردهای خود با کودکان فلسطینی از اعمال برخوردهایی غیرانسانی دریغ نمی نمایند. رفتارهایی که بر اساس تحقیقات جدید موسسات حقوق بشر در فلسطین و سازمان های غیردولتی مانند دیده بانان حقوق بشر در قالب بازدداشت های غیرقانونی، ضرب و شتم های خیابانی و بازرسی های خشونت آمیز می گنجد. این شرایط با بحرانی تر شدن اوضاع خاورمیانه در اکتبر 2015 شدت بیشتری گرفته است.
اخیرا در فضاهای مجازی ویدیویی منتشر شد که احساسات بسیاری از کاربران را جریحه دار ساخت. فائز 15 ساله با ضربه سیلی از سوی پلیس به درون سطل اشغال پرتاب می شود. ضربه سیلی که کودک 53 کیلویی را از حالت تعادل خارج می کند از سوی پلیس به عنوان" واکنش متقابل پلیس" مورد حمایت قرار می گیرد. این تنها یک نمونه از هزاران برخورد نیروهای پلیس و امنیتی اسراییل در برخورد با کودکان بی پناه فلسطینی است.
در جولای 2015 سازمان دیده بان حقوق بشر در سندی از تحت شکنجه قرار گرفتن دست کم شش کودک در کرانه باختری نام می برد. اسناد منتشره بارها از سوی مقامات اسراییلی مورد انتقاد و اعتراض قرار می گیرد، در حالیکه تصاویر و ویدیوهای منتشره، وجود این برخوردهای غیرانسانی را به اثبات می رساند.
همچنین،گزارش های سازمان فلسطینی حقوق کودکان (DCI-فلسطین) نشان دهنده افزایش برخوردهای پلیس با فلسطینی ها، به ویژه کودکان و افزایش شمار بازداشت شدگان، در ماه های اخیر است.
بازداشت هایی که حتی مطابق با قوانین داخلی اسراییل نیز غیرقانونی به شمار می آید. قوانین داخلی که همانند بسیاری دیگر از کشورهای امضا کننده حقوق کودک می بایست حامی حقوق کودکان باشند، در مورد کودکان فلسطینی قدرت اجرا و الزام خود را از دست می دهند و یا مسکوت می مانند.
دیدگاه عهدنامه های بین المللی
پیمان نامه های بین المللی در چندین بند لزوم حمایت دستگاه های قضایی از حقوق کودکان را برمی شمرند. این کنوانسیون ها بر حمایت نهادهای دولتی از حقوق کودکان تاکید می ورزد.
• ماده14 پیمان بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که اسراییل نیز آن را امضا کرده-است(1991)، بازداشت یا بازجویی از کودکان را با در نظر گرفتن روند قضایی ویژه و نظارت قضایی دادگاه خاص، مجاز می داند.
• کنوانسیون حقوق کودک نیز بر لزوم اجازه دادگاه صالحه در روند رسیدگی به جرایم جنایی ارتکابی از سوی اطفال تاکید می ورزد. این رسیدگی ها لزوما با حضور والدین کودک الزام پذیر است.
• کمیته حقوق کودک بر واژه "اجبار" تاکیدی ویژه دارد. مساله ای که اجبار کودک را در هر روند رسیدگی قضایی ممنوع می کند.

کمیته حقوق کودک بارها رژیم اسراییل را به آسیب رساندن به کودکان فلسطینی، متهم کرده است.کودکانی که بر طبق اظهارات پلیس اسراییل، به جرم مورد اتهامشان اعتراف کرده اند. این در حالی است بر اساس قوانین  بین المللی حقوق کودک، سن و رشدکودک، مدت زمان بازجویی، ترس از عوارض ناشناخته و یا از تهدید به حبس ممکن است، کودک را وادار به اعترافی نمایدکه حقوق اولیه کودک را پایمال نماید. کودکان فلسطینی اکثرا به اتهام جرایم سیاسی و امنیتی، مورد تهدید و خشونت های فزیکی و روحی قرار می گیرند، این شکل از برخورد، از نگاه کمیته حقوق کودک مصداق اعمال شکنجه و سورفتار مجرمانه می باشد. بر اساس قوانین حقوق بین الملل،کودکان نمی بایست هیچ گاه به اتهام جرم سیاسی وارد پروسه قضایی شوند. در حالی که بنابر گزارش یونیسف 168 کودک از 208 کودکی که بین سال های2013 تا 2014 مورد بازجویی قرار گرفته اند، متهم به جرایم سیاسی، امنیتی بوده اند. این کودکان از تمامی حقوق قانونی خود محروم و تنها 3 درصد از آنان والدینشان هنگام بازجویی حضور داشته اند. حضوری که قانونا هنگام بازجویی از کودک الزامی است ودر پروسه بازجویی ها در بازداشتگاه های اسراییل، کاملا نادیده گرفته می شود.
برخورد های خشونت آمیز رژیم صهیونیستی در جدیدترین گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر فلسطین که در اجلاس سی و یک شورای حقوق بشر ارایه شد، نیز انعکاس بسیاری داشته است. در گزارش ویژه کمیسیون در مورد فلسطین در ده بند تفصیلی به اقدامات خشونت آمیز رژیم صهیونیستی اشاره شده و از این رژیم می خواهد که به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد.
نگرانی هایی که وضعیت دشوار و آشوب زده انسانی در سرزمین های اشغالی را به خوبی نمایان می سازد. حقیقتی که متاسفانه در بحبوبه بحران های امروز جهان می رود که به فراموشی سپرده شود.

زهرا میرابیان

 منبع:

http://www.unicef.org/
https://www.hrw.org/

“ کودکان فلسطینی، از تهدید تا خشونت ”