دستگیری سمر بداوی مدافع حقوق بشر

کد بلاگ : #1885
تاریخ انتشار : شنبه, 3 بهمن 1394 12:21
تعداد بازدید کننده : 876
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دستگیری سمر بداوی مدافع حقوق بشر
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دستگیری سمر بداوی مدافع حقوق بشر نشان از آخرین تلاش ها برای ترساندن فعالان حقوق بشر در عربستان دارد.

سمر بداوی مدافع حقوق بشر، خواهر وبلاگ نویس "رائف بداوی"، برای راه اندازی یک حساب کاربری در راستای آزادی همسر سابقش "ولید ابوالخیر" وکیل و فعال حقوق بشر عربستان، در شهر جده دستگیر شد. وی در 12 ژانویه به مدت 4 ساعت همراه فرزند 2 ساله اش، مورد بازجویی قرار گرفت.
در همین خصوص فیلیپ لوتر رئیس بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل اظهار داشته دستگیری سمر بداوی یکی دیگر از شکست‌های هشدارآمیز حقوق‌بشر در عربستان سعودی است و نشان از آمادگی مقامات برای مبارزات انتخابی بی‌امان و آزار و ترساندن مدافعان حقوق بشر دارد تا آن‌ها را بدین‌وسیله وادار به سکوت کنند.
سمر بداوی همسر سابق ولید ابوالخیر وکیل و فعال حقوق‌بشری عربستان است که به15 سال حبس محکوم شده است. در این زمینه، صدها نفر از حامیان عفوبین‌الملل به کمپین حقوق بشر برای آزادی او در دسامبر 2015، نامه نوشتند.
برادر سمر بداوی "رائف بداوی" نیز از جمله زندانیان عربستانی است که به 10 سال حبس و 1000 ضربه شلاق به خاطر راه ندازی پایگاه تبادل نظر عمومی محکوم گشته است.
این اتفاق درحالی رخ داد که تنها یک هفته از شوک جهانی عربستان در زمینه اعدام 47 نفر از جمله عالم شیعی شیخ نمر می‌گذرد که بار دیگر عربستان نشان داد، هیچ ارزشی برای حقوق بشر قایل نیست و نسبت به فعالیت‌های صلح آمیز و ابراز عقیده در زمینه دفاع از حقوق بشر، کاملأ بی اعتنا است.

فرزانه بختیاری

پژوهشگر

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/01/saudi-arabia-arrest-of-human-rights-defender-samar-badawi-latest-attempt-to-intimidate-activists/
http://alef.ir/political

“ دستگیری سمر بداوی مدافع حقوق بشر ”