استعفای گزارشگر ویژه سرزمین فلسطین اشغالی

کد بلاگ : #1883
تاریخ انتشار : شنبه, 3 بهمن 1394 12:15
تعداد بازدید کننده : 583
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
استعفای گزارشگر ویژه سرزمین فلسطین اشغالی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارشگر ویژه سرزمین فلسطین اشغالی، به دلیل تداوم عدم دسترسی به این سرزمین استعفا داد.

ژنو (4 ژانویه 2016) - مکاریم ویبیسونو، گزارشگر ویژه سازمان ‌ملل‌متحد در ارتباط با وضعیت حقوق‌بشر در سرزمین‌های فلسطینی، استعفای خود را در تاریخ 31 مارس 2016، تقدیم به رئیس شورای حقوق‌بشر کرد.
مکاریم ویبیسونو، بیش از 40 سال است که در سازمان ‌ملل ‌متحد در عناوین مختلفی مشغول به فعالیت است. ایشان به عنوان دیپلمات، سفیر کشور اندونزی و نماینده موقت سازمان ‌ملل ‌متحد در آمریکا و ژنو خدمت کرده است. ویبسینو در سال 2014، به عنوان ششمین گزارشگر ویژه سازمان‌ملل‌متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی فلسطین که (از سال 1967 به‌دست اسراییل افتاده‌اند)، منصوب شده است.
این کارشناس مستقل در طول مأموریت خود تلاش بسیاری برای بازدید از سرزمین های اشغالی نمود که هر بار با امتناع رژیم صهیونیستی مواجه گردید. وی که هدف از بازدید را مشاهده مستقیم و صحبت با شاهدان عینی نقض قوانین بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی اعلام کرده عمیقاً تأسف خود را نسبت به عدم دسترسی به سرزمین های اشغالی در طول مـأموریتش ابراز داشته و اظهار نموده "متأسفانه، تلاش های من در هر مرحله برای کمک به بهبود زندگی قربانیان خشونت فلسطین، تحت اشغال اسراییل، بی‌نتیجه مانده است،"
گزارشگر ویژه سازمان‌ ملل‌ متحد پس از دریافت حکم خود در ژوئن 2014، مطمئن بود که به سرزمین های اشغالی فلسطین دست پیدا می کند." او خاطر نشان کرد: در زمان این دستور، با این شرط که اسراییل اجازه دسترسی اش را به عنوان یک ناظر بی طرف صادر خواهد کرد." این حکم را پذیرفته است. درخواست های مکرر برای دسترسی به سرزمین اشغالی به صورت کتبی و شفاهی، ناموفق بوده است. "هیچ پاسخی از اسراییل به درخواست های من، از ماه اکتبر سال 2015 و تا پایان این سال داده نشده است. گزارشگر ویژه با تأسف عمیق از قبول این مأموریت اظهار کرد دسترسی مستقیم بر این سرزمین امکان پذیر نخواهد بود. آقای ویبیسونو بیان کرد دولت فلسطین در طول تصدی‌اش به ‌عنوان گزارشگر، کاملاً مطابق با دستور سازمان‌ملل متحد با او همکاری کرده است.
گزارشگر ویژه سازمان‌ملل‌متحد ابراز نگرانی عمیق خود را از فقدان حمایت مؤثر از قربانیان فلسطینی و ادامه نقض حقوق بشر و نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه در این سرزمین، ابراز کرد. ویبیسونو بیان کرد: من با اکراه خواستار انتقال مقام خود به یک جانشین مورد تأیید شورای حقوق‌بشر هستم و صمیمانه امیدوارم او بتواند موفق شود. لازم است خاطر نشان کنم، ما او را برای حل و فصل بن بست کنونی، مدیریت خواهیم کرد. پس از گذشت نزدیک به نیم قرن از اشغال سرزمین فلسطین، جهانیان هنوز این مصیبت را فراموش نکرده اند و اطمینان دارند که حقوق بشر برای همگان است، گزارشگر ویژه تأکید کرد که برای اسراییل اعتبار در زمینه همکاری کامل با حقوق‌بشر؛ از جمله اجازه دسترسی نامحدود به سرزمین های اشغالی فلسطین، مهم بوده است، این کارشناس مستقل، آخرین گزارش خود را در سی‌ویکمین جلسه شورای حقوق‌بشر سازمان‌ملل‌متحد، در مارس 2016 ارایه خواهد کرد.

فرزانه بختیاری
پژوهشگر

“ استعفای گزارشگر ویژه سرزمین فلسطین اشغالی ”