هشدار کارشناسان سازمان ملل درباره محرومیت زنان آمریکایی از حقوقشان

کد بلاگ : #1857
تاریخ انتشار : دوشنبه, 28 دی 1394 14:55
تعداد بازدید کننده : 698
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار کارشناسان سازمان ملل درباره محرومیت زنان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تیم کارشناسان سازمان ملل در امور تبعیض علیه زنان در قانون و عمل، پس از سفر ده ‌روزه خود به ایالات متحده (30 نوامبر ـ 11 دسامبر 2015) و دیدار با مسئولان دولتی فدرال و در سطح ایالت‌ها و نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی و دانشگاهیان و زنان در چند ایالت، در تاریخ 11 دسامبر گزارشی را در رابطه با وضعیت زنان در این کشور منتشر نمود.

این گروه از کارشناسان، پایبندی دولت آمریکا برای تحقق برابری میان مردان و زنان را ستود، اما درعین‌حال تأکید کرد که کشمکش‌های سیاسی شدید در آمریکا نه‌ تنها به‌ صورت عمیق بر توانایی دولت آمریکا جهت تضمین حقوق زنان تأثیر می‌گذارد، بلکه حتی بر توانایی دولت آمریکا برای تصویب کنوانسیون بین‌المللی رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان نیز تأثیر دارد.
این کارشناسان تصریح کردند که ایالات متحده کشوری پیشرو در تدوین استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر به‌شمار می‌آید، با وجود این بسیاری از زنان در این کشور از حقوق خود عقب نگه داشته می‌شوند.
کارشناسان اشاره کردند که ایالات متحده یکی از هفت کشوری است که کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان را تصویب نکرده است، این درحالی است که بدون شک تصویب این کنوانسیون به ‌منظور تأیید تعهد ایالات متحده به برابری اساسی برای زنان در تمام حوزه‌های زندگی و در هر دو سطح داخلی و جهانی بسیار ضروری است.
کارشناسان افزودند، در سفر رسمی ده‌ روزه خود به ایالات متحده آمریکا، با روش خصمانه و بی‌سابقه‌‌ای علیه زنان در گفتمان برخی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری روبه‌رو شدند. علاوه‌ برآن، برخی از موانع قانون‌گذاری در بسیاری از ایالت‌های آمریکا به‌چشم می‌خورد که مانع از این می‌شود تا زنان از حقوق خود درمورد زاد و ولد برخوردار باشند.
آنها همچنین اشاره کردند که پیچیدگی‌های گسترده در قانون و عمل نظام فدرال در ایالات متحده، ارایه یک گزارش جامع را در این‌خصوص غیرممکن می‌سازد، با وجود این، می‌توان یک تصویر کلی از حقوق تضییع‌شده در این کشور ارایه نمود.
کارشناسان اعلام کردند پیچیدگی‌های موجود نباید توجیهی برای شکست در تأمین حقوقی که جهانی به‌شمار می‌آید و قابل تقسیم هم نیست، باشد.
گروه کارشناسان تأکید کردند اغلب زنانی که از نبودِ آن حقوق رنج می‌برند، شامل زنان فقیر دارای اصالت آمریکا‌یی، زنان آفریقایی ـ آمریکایی و زنان دارای اصالت اسپانیایی و زنان معلول و زنان پا به سن گذاشته هستند.
کارشناسان سازمان ملل تأکید کردند، زنان آمریکا ـ که بزرگ‌ترین اقتصاد را در جهان دارد ـ با موانعی مواجه هستند که اجازه کاندیداتوری آنها برای پست‌های سیاسی را نمی‌دهد و آنها در جایگاه ۷۲ در جهان در زمینه حضور زنان در نهادهای قانون‌گذاری هستند. همچنین ارایه مرخصی زایمان با حقوق در تمامی ایالت‌های آمریکا اجرا نمی‌شود.
آنها همچنین خاطرنشان کردند که بین سال‌های 1990 تا 2013 مرگ ‌و میر مادران در آمریکا سیزده درصد افزایش یافته است، ضمن اینکه زنان آفریقایی ـ آمریکایی نیز چهار برابر بیشتر از قبل در معرض خطر قرار دارند.
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل اشاره کردند که با وجود تلاش‌های دولت فعلی برای اتخاذ اقدامات مؤثر برای از بین بردن خشونت علیه زنان، همچنان خشونت تداوم دارد که این امر با عدم کنترل بر سلاح تشدید شده است.
تیم کارشناسان سازمان ملل نسبت به ادامه خشونت‌ها علیه زنان در آمریکا و صدور حکم‌های حبس در حق آنها بدون در نظر گرفتن این مسئله که آنها مادرانی هستند که کودک دارند، ابراز تعجب کردند و افزودند، بیشتر زنان به ‌دلیل جنایات غیر خشونت‌آمیز در زندان به‌سر می‌برند و دولت این کشور در یافتن راه‌حل‌های جایگزین زندان، ناکام بوده است.
آنها نگرانی عمیق خود را از وضعیت زندانیان زن مانند: فضای محدود اسکان دسته‌جمعی آنها و ازدحام بیش از حد در سلول‌ها، سلول‌های انفرادی، وضعیت تکان‌دهنده زنان باردار در غل و زنجیر و زایمان آنها در همین وضعیت، ابراز داشتند.
کارشناسان مذکور در خصوص شرایط زنان مهاجر در بازداشتگاه‌ها، به‌ویژه زنانی که با فرزندان کوچک خود به مدت طولانی در بازداشت به‌سر می‌برند نیز هشدار دادند. کارشناسان گفتند که خدمات مراقبت‌های بهداشتی مناسب به‌طور سیستماتیک به‌ موقع به این زنان ارایه نمی‌شود. آنها از بسیاری از مطالبات مشروع پناهندگی نیز محروم هستند.

*** نویسنده: معاونت پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=52797#.VoeEFPl97IU

“ هشدار کارشناسان سازمان ملل درباره محرومیت زنان آمریکایی از حقوقشان ”