عکس‌‌العمل مقامات، مردم و رسانه‌های ایران و جهان به شهادت شیخ نمر

کد بلاگ : #1828
تاریخ انتشار : سه شنبه, 15 دی 1394 16:19
تعداد بازدید کننده : 668
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عکس‌‌العمل مقامات، مردم و رسانه‌های ایران و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شهادت شیخ نمر باقرالنمر بازتاب بسیار گسترده‌ای در میان اقشار مختلف مردم کشورهای منطقه داشته و اعتراضات بسیاری را به دنبال داشته است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این اقدام دولت عربستان که با محکومیت جهانی مواجه شده، تنش‌های منطقه‌ای را افزایش خواهد داد و بر ناآرامی‌ و بی‌ثباتی منطقه خواهد افزود.
رهبر معظم انقلاب جنایت عربستان سعودی در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر را به شدت محکوم و تاکید کردند: بدون تردید خون به ناحق ریخته این شهید مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.
این خبر پوشش خبری بسیاری را در رسانه‌های غربی مانند، ایندیپندینت، گاردین، بی‌بی‌سی، تلگراف، ایندین اکسپرس، ان‌بی‌سی نیوز گرفته است که همگی اظهارات رهبرانقلاب را درباره شهادت شیخ نمر منعکس کرده‌اند.
مقامات کشور از جمله، ریاست محترم جمهوری، سخنگوی قوه قضائیه آقای محسنی اژه‌ای، رییس مجلس شورای اسلامی، آیت الله آملی لاریجانی، ارتش جمهوری اسلامی، استانداری تهران و نیروی بسیج نیز همگی به شهادت رساندن شیخ نمر را محکوم کرده‌اند.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران اعلام کرد که نامگذاری خیابان سفارت عربستان به نام شیخ نمر با قید دو فوریت در شورای شهر تصویب شده است.
علما و روحانیون نیز این اقدام دولت سعودی را به شدت محکوم کرده‌اند. دفتر آیت الله سیستانی، آیت الله شاهرودی، مقتدی صدر، روحانیون قم، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله بیات زنجانی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله سبحانی، آیت الله علوی گرگانی، آیت الله مظاهری، آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله تقی مدرسی، علمای دینی عراق، لبنان، سوریه وعلمای کویت نیز به این اقدام اعتراض کرده‌اند.
خبرگزاریهای منطقه مانند شبکه المیادین، پایگاه خبری العهد، شبکه خبری المنار، پایگاه صدای لبنان، شبکه ال بی سی لبنان وشبکه خبری العربیه نیز این اقدام دولت عربستان را پوشش خبری داده‌ و هر یک به نوعی به این اقدام کشور عربستان اعتراض کرده‌اند.
مقامات کشورهای مختلف نیز این اقدام را محکوم کرده‌اند:
- حیدر العبادی نخست وزیر عراق می‌گوید اعدام شیخ نمر پیامدهایی منفی برای امنیت منطقه خواهد داشت و خفه کردن صداها و اعدام مخالفان «به چیزی جز تخریب بیشتر منتهی نمی‌شود. نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق این اقدام را باعث سقوط آل سعود می داند.
- شفقت شیرازی، نایب رییس مجلس وحوت مسلمانان پاکستان نیز اعدام شیخ نمر را محکوم کرده آنرا لکه ننگ دیگری در پرونده سیاه عربستان دانست.
- سید حسن نصرالله نیز این اقدام را باعث سقوط آل سعود دانست و رفتار نادرست این رژیم با مردم را که انتظار اطاعت کورکورانه از مردم دارد، نادرست خواند.
- دفتر رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرده، اعدام شیخ نمر عواقب خطرناکی برای عربستان در پی خواهد داشت و باعث افزایش تنش های منطقه ای در خاورمیانه خواهد شد.
- وزاری خارجه فرانسه و ایتالیا نیز این اقدام را محکوم کرده آنرا باعث افزایش اختلافات فرقه‌ای دانسته‌اند. همچنین وزیر خارجه آلمان این اقدام را باعث نگرانی کشور خود و افزایش شکاف‌ها و تنش‌های منطقه‌ای دانست.
- سخنگوی وزارت خارجه امریکا مدعی شد که واشنگتن مراتب نگرانی خود را از اعدام شیخ نمر به عربستان اعلام کرده است.
- سارا لیا ویتسون مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در خاورمیانه می‌گوید محاکمه شیخ نمر «ناعادلانه» برگزار شده است و اعدام وی "تنها به اختلافات و ناآرامی فرقه‌ای موجود می‌افزاید."
- شیخ نعیم قاسم، معاون حزب‌الله لبنان دراین باره گفت، عربستان با این اقدامات گور خودش را می‌کند.
- هیلاری کلینتون، نامزد پیشتاز حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، اعدام 47 نفر در عربستان از جمله روحانی سرشناس شیعه را باعث التهاب بیشتر منطقه خاورمیانه دانسته و این تصمیم عربستان را کاری غیر معقول می‌داند.
- پروفسور نوام چامسکی نظریه‌پرداز امریکایی به سکوت نهادهای حقوق‌بشری در برابر این اقدام عربستان اعتراض کرده است.
دبیر کل سازمان ملل نیز از اعدام روحانی گرانقدر شیعه و 46 نفر دیگر توسط عربستان سعودی "شدیداً ابراز تاسف" کرده، اتهامات و دادرسی این افراد را باعث نگرانی جدی دانسته است.

“ عکس‌‌العمل مقامات، مردم و رسانه‌های ایران و جهان به شهادت شیخ نمر ”