اعدام قریب‌الوقوع فعالان شیعه عربستان

کد بلاگ : #1715
تاریخ انتشار : شنبه, 28 آذر 1394 10:34
تعداد بازدید کننده : 748
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعدام قریب‌الوقوع فعالان شیعه عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
به گزارش سازمان عفو بین‌الملل بیش از پنجاه نفر از فعالان شیعه عربستانی که شیخ نمر هم یکی از آنها است در انتظار اعدام قریب‌الوقوع به ‌سر می‌برند.

به‌ تازگی دستگاه قضایی عربستان، شیخ «نمرالنمر» و چند فعال شیعه (از جمله برادرزاده‌اش علی) را که از تابستان 2012 به دنبال برپایی تظاهرات در عربستان به اتهام ایجاد ناآرامی و زمینه‌چینی برای دخالت خارجی در زندان به‌سر می‌بردند به اعدام تعزیری محکوم کرده که دادگاه عالی تجدید نظر نیز این حکم را تایید کرده است.
آیت‌الله نمر که سال‌های زیادی را در حوزه‌های علمیه ایران (قم) و سوریه تحصیل کرده، بارها ازسوی دولت سعودی درارتباط با مسائل حقوق‌بشری مانند به‌رسمیت شناختن مذهب شیعه در عربستان، تغییر شیوه‌های آموزشی وهابیت در مدارس، برابری شیعیان و سنی‌ها، شرکت در همایش بین‌المللی قرآن کریم، درخواست وی برای رسیدگی به قبرستان بقیع و رسیدگی به وضعیت شیعیان در این کشور دستگیر شده است. شیخ نمر چندی پیش تهدید کرده بود اگر شیعیان سعودی از کسب حقوق خود ناامید شوند به سمت استقلال از عربستان سعودی پیش خواهند رفت. از این‌رو پس از دستگیری وی، هزاران شیعه عربستانی نیز با تجمع در شرق این کشور که مرکز زندگی شیعیان است همبستگی خود را با فعالان سیاسی که به اعدام محکوم شده‌اند، اعلام کردند.
در این رابطه سازمان‌های حقوق بشری و غیردولتی ازجمله سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که اواخر نوامبر منتشر کرد ازحکم صادره برای این فعالان مدنی، پنجاه زندانی دیگر و به خصوص علی‌النمر که در زمان دستگیری در سال 2012 هفده سال بیشتر نداشت ابراز نگرانی کرد. عفو بین الملل با اشاره به این‌که از ابتدای سال 2015، 151 نفر در عربستان اعدام شده‌اند، تاکید کرد: بر اساس حقوق بین‌الملل توسل به اعدام علیه افراد زیر 18 سال ممنوع است و تردیدی نیست که این افراد در محاکمه‌هایی ناعادلانه محکوم شده‌اند.
کمیسیون حقوق بشر اسلامی نیز اخیراً در نامه‌ای به زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان‌ملل، بر لزوم اعمال فشار به ریاض برای لغو حکم اعدام و آزادی هر چه سریع‌تر این روحانی شیعه تأکید کرده است.
بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان‌ملل نیز از عربستان سعودی خواسته است اجرای حکم اعدام شیخ‌نمر را متوقف کند.
هم‌چنین سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر نیز از مقامات قضایی عربستان به‌دلیل غیرعادلانه بودن حکم دادگاه درخواست کرده فورا آن‌را را نقض کنند. بر اساس تحقیقاتی که این سازمان از روند محاکمات داشته، ضمن نامشخص بودن جرم متهمان، تاکید شده آنها از دسترسی به وکیل در روند محاکمات محروم بوده و بدون تحقیقات اولیه و تحت شکنجه وادار به اقرار شده‌اند. نماینده دیده‌بان حقوق بشر گفته است: این محاکمات ناعادلانه وسیله‌ای برای سرکوب خواسته‌های بلند مدت آنهاست.
شماری از اساتید و فرهیختگان ایرانی نیز با ارسال اعلامیه‌ای به سازمان همکاری اسلامی در خصوص مسایل حقوق‌بشری و حقوق شهروندی و حقوق اقلیت‌ها در کشورهای عضو، درخواست کردند این سازمان احساس مسئولیت بیشتری نموده و ضمن تماس با مقامات عربستان، کلیه تدابیر ممکن را جهت جلوگیری از اجرای این حکم خشن و ناعادلانه اتخاذ کند و در صورت نیاز از ظرفیت دیگر نهادهای بین‌المللی همچون سازمان‌ملل و شورای حقوق بشر و دیگر نهادهای مشابه در راستای ترغیب حکومت سعودی برای تجدیدنظر در این حکم غیر منصفانه بهره‌مند شود.
در این راستا تحلیل‌گران سیاسی معتقدند اگر مقامات قضایی عربستان در حکم صادره تجدید نظر نکنند، پیامدهای فراوانی از جمله اعتراضات شدید شیعیان و شعله‌ور شدن اختلافات فرقه‌ای را به‌همراه خواهد داشت.

دکتر الهام نوری

منبع:

http://shabestan.ir
http://khabarfarsi.com
http://www.theguardian.com/world/2015/oct/25/saudi-arabia-supreme-court
www.PressTV.ir
https://www.hrw.org/news/2014/10/16/saudi-arabia
http://www.shia-news.com

“ اعدام قریب‌الوقوع فعالان شیعه عربستان ”