قوانین بین‌المللی حقوق بشر در دوران پس از داعش

کد بلاگ : #1650
تاریخ انتشار : شنبه, 14 آذر 1394 11:05
تعداد بازدید کننده : 471
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
قوانین بین‌المللی حقوق بشر در دوران پس از داعش
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در شرایطی زندگی می‌کنیم که جنایات داعش مشکلات بی شماری را به وجود آورده است.

اکثریت کشورهای جهان خواستار پایان یافتن این جنایات هستند و برای نیل به این مقصود از روش‌هایی متفاوت استفاده می‌کنند. نیاز به پایان یافتن این خشونت تا حدی است که شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 29 آبان 94، مصادف با 20 نوامبر 2015، ضمن تصویب یک قطعنامه، از تمام کشورهایی که توان مبارزه با تروریسم را دارند، درخواست کرده پناه‌گاه امن داعش را در عراق و سوریه نابود کنند، چراکه این گروه قصد دارد حملاتی مشابه با پاریس و بیروت را تکرار نماید . داعش ظرف دوماه، ده حمله تروریستی در سه قاره و 6 کشور جهان (لبنان، مصر، بنگلادش، یمن، ترکیه و فرانسه) انجام داده و جنایات عراق و سوریه درباره زنان، کودکان، غیر نظامیان و اقلیتها در پیش چشم جهانیان همچنان ادامه دارد .
حملات پاریس، بمباران مواضع داعش توسط فرانسه و روسیه، انهدام هواپیمای روسیه توسط ترکیه و احتمال تلافی روسیه اوضاع منطقه را بیش از پیش پیچیده کرده تا جائیکه عده‌ای از تحلیل‌گران آغاز جنگ جهانی سوم را پیش‌بینی می‌کنند.
آنچه مانند حملات داعش رعب‌آور است، این است که کشور‌های جهان به نقض قوانین بین‌المللی روی آورده، هریک بخواهند اوضاع را در دست خود بگیرند . گرچه داعش با روش‌های غیرانسانی نبرد، قوانین بین‌المللی را نقض کرده و تمامی قوانین جنگ را زیر پا گذاشته، تردیدی نیست که بازهم قوانین بین‌المللی حائظ اهمیت هستند، چراکه برای بهبود وضعیت جهان اصول جهان‌شمول دیگری در اختیار نداریم تا با توسل به آنها و تبعیت از الگویی واحد در جهت بهبود وضعیت جهان تلاش کنیم. اکنون بیش از هر زمان دیگری لازمست که سازمان ملل برای رفع مشکل فعلی نقشی بسیار جدی ایفا کرده به مشروعیت یافتن جایگاه این سازمان به عنوان نهادی قدرتمند که در زمان مناسب از حقوق‌بشر دفاع می‌کند کمک نماید. در این صورت است که کشورهای عضو خواهند توانست به این نهاد اعتماد کرده، خود را بیش از پیش به رعایت قوانین بین‌المللی حقوق بشر پایبند بدانند.

لازم است تا شورای امنیت که همواره به دلیل سوگیری‌های سیاسی خود در مظان اتهام بوده از این فرصت برای اثبات بی‌طرفی خود به عنوان یک نهاد حامی صلح، امنیت و حقوق ‌بشر بهره‌گرفته به مشروعیت بخشیدن هر چه بیشتر به جایگاه سازمان ملل در جهت ایجاد صلح پایدار در جهان آینده گام بردارد تا نسل بعدی بشر مجبور به تحمل پیامد‌های اشتباهات فعلی ما نباشد.

منبع: 

http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=52623#.Vls7p3GUeSw
www.bbc.com/news/world-middle-east-34954233
http://www.huffingtonpost.com/sylvia-kim/international-law-matters-post-isis_b_8604578.html

“ قوانین بین‌المللی حقوق بشر در دوران پس از داعش ”