عذر خواهی تونی بلر برای پی‌آمدهای حمله به عراق

کد بلاگ : #1472
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 13 آبان 1394 14:36
تعداد بازدید کننده : 628
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عذر خواهی تونی بلر برای پی‌آمدهای حمله به عراق
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس، در مصاحبه با فرید زکریا مجری شبکه سی‌ان‌ان، که روز یکشنبه سوم آبان پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا حمله به عراق باعث پیدایش و قدرت گرفتن گروه داعش شد، گفته است: «رگه‌هایی از حقیقت» در این مساله وجود دارد.

رسانه‌ها اظهارات بلر را نوعی عذرخواهی برای سهم داشتن در بحران فعلی خاورمیانه قلمداد کرده‌اند. تونی بلر در این مصاحبه همچنین برای اشتباه در برنامه‌ریزی و پیش‌بینی نادرست شرایط پس از براندازی حکومت صدام نیز به صراحت عذرخواهی کرده است.
بلراز پرونده تحقیق و تفحص جنگ عراق که به گزارش «چیلوت» معروف شده اطلاع کامل دارد. تهیه این گزارش از سال 2009 آغاز شده و آخرین تحقیقات و اعترافات مربوط به آن در فوریه 2011به پایان رسیده است؛ اما به‌دلیل وجود اختلاف نظر مقامات انگلستان بر سر انتشار این گزارش، تاکنون منتشر نشده است.
گفته می‌شود که قراراست این گزارش، اوایل سال آینده میلادی منتشر شود. در آن صورت اطلاعات منتشره می‌تواند نقش زیادی در انتخابات پارلمانی انگلستان که سال 2015 برگزار می‌شود، داشته باشد. آن‌چه روشن است، این است که انتشار گزارش فوق به دلیل تاثیرگذاری بر فضای سیاسی انگلستان صورت می‌گیرد و در حال حاضر گرهی ازمشکلات مردم عراق و سوریه باز نخواهد کرد.
به اعتقاد بسیاری از منتقدان، اظهارات فعلی تونی ‌بلر حتی یک کودک را از غرق شدن در دریا، یا یخ‌زدن در اردوگاه‌های لبنان و ترکیه نجات نمی‌دهد و از تجاوز افراط‌گرایان به یک زن هم ممانعت به عمل نمی‌آورد .
آنچه در پی ‌حمله آمریکا و متحدانش به عراق روی داده است نقض تمامی حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی مردم غیر نظامی از جمله حق حیات، حق سلامت، حق برخورداری از مسکن، حق زندگی در سرزمین مادری و حق حاکمیت بر سرنوشت خویش است .
گرچه عذرخواهی تونی ‌بلر جای تأمل دارد، لازم است سازوکاری تعریف شود تا برای هزاران هزار کودک، زن و مرد قربانی این اشتباهات سیاست‌گذاران جبران مافات صورت گیرد. ضروری است سیاست‌هایی جایگزین به سرعت تعریف شوند تا از رنج روز افزون مردم منطقه و موج آوارگان سرازیر شده به سایر کشورها بکاهد. شایسته است که جامعه بین‌الملل سازوکاری تعریف کند تا هم ‌زمان با عذرخواهی سیاست‌مدارانی که چنین مصیبت‌هایی را سبب شده‌اند، مسببین، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به تدوین و اجرای عملی سیاست‌هایی جایگزین و جبران خساراتی که بر مردم وارد شده‌است، ملزم شوند.

منبع

http://www.theguardian.com/uk-news/2015/oct/25/tony-blair-sorry-iraq-war-mistakes-admits-conflict-role-in-rise-of-isis
. http://www.independent.co.uk/voices/editorials/tony-blair-s-acceptance-that-the-iraq-war-facilitated-rise-of-isis-is-a-first-step-to-acknowledging-a6708421.html
. http://www.ohchr.org/en/professionalinterest/pages/ccpr.aspx

“ عذر خواهی تونی بلر برای پی‌آمدهای حمله به عراق ”