سازمان ملل حمایت اروپا را از آوارگان خواستار شد

کد بلاگ : #1412
تاریخ انتشار : یکشنبه, 3 آبان 1394 9:15
تعداد بازدید کننده : 746
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سازمان ملل حمایت اروپا را از آوارگان خواستار شد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کارشناسان مستقل سازمان ملل از کشورهای اروپایی در خواست کرده‌اند به سیل عظیم پناه‌جویان و مهاجرانی که به سوی مرزهای این کشورها سرازیر شده‌اند با توجه به تعهدات بین‌المللی خود پاسخ گویند.

این کارشناسان از همه کشورهای جهان نیز خواسته‌اند برای پناه‌دادن به مردمی که از جنگ گریخته و نیازمند کمک هستند، بیشتر تلاش کنند. به گفته آنان: "لازمست همه آوارگان مورد حمایت قرار گیرند و حقوق آنها حفظ شود، در مقابل قاچاقچیان انسان یا کسانیکه از آوارگان بهره‌کشی می کنند محافظت شوند و نیازهای آنها مورد توجه قرار گیرد. کودکان بدون سرپرست باید مورد توجه خاص قرار گیرند تا از آسیب دور بمانند".
آنچه باعث نگرانی این کارشناسان شده، توجه اتحادیه اروپا به حفاظت از مرزها، بازگرداندن عده بسیاری از آوارگان و عدم رسیدگی به وضعیت غیرعادی مهاجرانی است که به این منطقه پناه آورده‌اند.
این کارشناسان از تصمیم اخیر کشورهای اروپایی برای پذیرفتن تعداد قابل توجهی از آوارگان، متعهد شدن به تضمین حقوق آنها و کمک‌های بی‌شمار سمن‌ها، گروه‌های مذهبی و فعالان حقوق بشر برای حمایت آوارگان استقبال کرده‌اند.
کارشناسان ضمن تقدیر از کشورهایی مانند ترکیه، اردن و لبنان برای اسکان دادن شمار بسیاری از آوارگان، از سایر کشورهای اروپا، خاورمیانه، آسیا، افریقا و امریکا خواسته‌اند به افرادی پناه دهند که از جنگ می‌گریزند یا بنا به دلایل دیگر نیازمند حمایت هستند.
بنا به درخواست این کارشناسان، با توجه به اینکه اروپا همواره در حفظ حقوق بشر نقش مهمی ایفا کرده، از تمام کشورهای اروپایی تقاضا شده در جهت حفظ حقوق مهاجران و پناه جویان گام بردارند.
این کارشناسان درباره خشونتی که به پناه‌جویان و مهاجران اعمال می‌شود نیز ابراز نگرانی بسیار کرده‌اند و رفتار با بسیاری از آنها را بی‌حرمتی به شان و کرامت انسانی دانسته‌اند که محور اصلی حقوق بشر محسوب می‌شود.
این رفتار با مفاد تمامی قوانین و معاهدات بین‌المللی مربوط به حقوق مهاجران و آوارگان مغایر است که حفظ حقوق این افراد را لازم و رفتار غیر انسانی با آنها را ممنوع می‌داند: معاهداتی مانند کنوانسیون حقوق مهاجران؛ کنوانسیون مهاجرت برای کار و بیش از بیست ابزار بین‌المللی مربوط به آوارگان، پناه‌جویان، افراد بدون وطن و افراد جابجا شده، مانند قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره افراد بدون وطن که پناه دادن به این افراد را مسئولیت دولتها می‌داند.

منابع:

http://www2.ohchr.org/english/bodies/cmw/cmw.htm, Article 10

http://www.unhcr.org/4c7f69ed9.html

 

“ سازمان ملل حمایت اروپا را از آوارگان خواستار شد ”