عربستان، انگلیس و عضویت شورای حقوق بشر

کد بلاگ : #1391
تاریخ انتشار : یکشنبه, 26 مهر 1394 9:47
تعداد بازدید کننده : 762
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عربستان، انگلیس و عضویت شورای حقوق بشر
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
انتخاب عربستان سعودی به عنوان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال 2013 باعث تعجب بسیار شد، چراکه این کشور کارنامه حقوق بشری ضعیفی دارد و رفتار دولت سعودی با زنان و نحوه مجازات زندانیان این کشور همواره مورد انتقاد بوده است.

آنچه اکنون فاش شده کمک دولت انگلیس به انتخاب بحث برانگیز عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل را نشان می‌دهد. ویکی لیکس اخیراً ادعا کرده که در آستانه رأی‌ گیری نوامبر دو هزار و سیزده در نیویورک مکاتبات دیپلماتیک محرمانه ‌ای میان انگلستان و عربستان سعودی در جریان بوده است. طبق گزارش های موجود، انگلیس آغاز کننده مذاکرات سری بوده و برای کمک به عربستان 100 هزار دلار رشوه دریافت کرده است.
موضوع دیگری که درباره امتیاز دهی عجیب به عربستان سعودی پیش آمد در اجلاس اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شده است. در این اجلاس که از 14 سپتامبر تا 2 اکتبر 2015 برگزار شد رسانه¬ها درباره انتخاب سفیر عربستان سعودی به عنوان رییس "گروه مشورتی" شورای حقوق بشر سازمان ملل سئوالاتی را مطرح کرده‌اند.
"گروه مشورتی" شورای حقوق بشر سازمان ملل از 5 سفیر تشکیل شده که پنج گروه جغرافیایی عضو سازمان ملل آنها را انتخاب می¬کنند. اعضای این گروه "مأموریت¬داران رویه¬های ویژه سازمان ملل" یا گزارشگران ویژه را ارزیابی می¬کنند. سپس نامزدهای مأموریت ویژه را به رییس شورا معرفی می¬کنند و به این شیوه نقش مهمی در تصمیم گیری‌های سازمان ملل بر عهده دارند. نماینده عربستان در سازمان ملل در حال حاضر ریاست گروه مشورتی را بر عهده دارد.
عربستان سعودی که همواره به تبعیض علیه زنان مشهور بوده، در سال گذشته 135 نفر را گردن زده و مخالفان خود را به ‌شدت سرکوب می‌کند. یکی از این مخالفان شیخ نمر است که در سن 17 سالگی به مخالفان آل سعود پیوسته و اکنون به اعدام محکوم شده است. همچنین عربستان چندین ماه است که به بمباران غیر نظامیان یمن ادامه می‌دهد. سوء ‌مدیریت مقامات این کشور در مراسم حج امسال فوت عده زیادی از حاجیان، به‌ویژه شهادت تعداد زیادی از حجاج ایرانی را باعث شده و مراسمی عبادی را به فاجعه‌ای غم‌انگیز تبدیل کرد.
برخی از کارشناسان معتقدند با نگاهی به عملکرد حقوق بشری عربستان سعودی می‌توان فهمید که انتخاب این کشور برای عضویت یکی از ذی‌نفوذترین سازمان‌های بین‌المللی حاصل زد و بند‌های دیپلماتیک و نمایشی از برخوردی گزینشی و سیاست‌زده است.

 

http://www.theguardian.com/uk-news/2015/sep/29/uk-and-saudi-arabia-in-secret-deal-over-human-rights-council-place
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3254073/UK-did-secret-Saudi-deal-human-rights-Cables-allege-Britain-approached-Gulf-State-vote-trade-support-s-election-council.html
http://www.independent.co.uk/news/uk/uk-and-saudi-arabia-made-secret-deal-to-exchange-votes-for-human-rights-council-seats-leaked-a6673491.html
http://www.ohchr.org/en/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=16496&LangID=E

“ عربستان، انگلیس و عضویت شورای حقوق بشر ”