جمعه سیاه

کد بلاگ : #1017
تاریخ انتشار : شنبه, 24 مرداد 1394 12:21
تعداد بازدید کننده : 971
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جمعه سیاه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک سال پیش در تاریخ 1 اگوست 2014 پس از چندین روز درگیری پیاپی بین اسراییل و فلسطین، آتش بس اعلام شد. به دنبال این خبر شهروندان غزه با تصور اینکه چند روزی را می توانند در خانه هایشان به آرامی بگذرانند به شهر خود بازگشتند.

در همین حین بدون هیچگونه آژیر خطر یا هشداری بمباران گسترده ای آغاز شد. این در حالی بود که توده عظیمی از مردم، زنان و کودکان هنوز در خیابان ها بودند. از آن پس، یک اگوست به "جمعه سیاه" معروف شد. شایان ذکر است که این حملات به مدت 4 روز از تاریخ 1 تا 4 اگوست ادامه داشت.
خبرگزاری های مختلف نقل کرده اند که دلیل این بمباران و حملات بی هنگام، اسارت احتمالی یک سرباز اسرائیلی به دست حماس بوده است. این در حالی است که حماس معتقد است تعدادی از سربازان اسرائیلی از جمله سرباز نام برده توسط خود اسرائیل در بمباران هوایی کشته شده اند، چرا که حماس هیچ مقابله ای با گروه نامبرده در گزارشات خود پیدا نکرده است.
در همین راستا، سازمان عفو بین الملل در این باره می گوید "شواهدی قوی" وجود دارد که اسراییل سال گذشته مرتکب "جنایت علیه بشریت" شده است. گزارش شده است که بمباران مناطق مسکونی در رفح باعث جان باختن 135 غیر نظامی از جمله 75 کودک شده است که با اتهامات "جنایات جنگی" همراه است.
عفو بین الملل در گزارش خود اظهار داشت که برای جمع آوری این شواهد، جدا از شاهدان عینی و خبرنگاران، تکنیک های بسیار پیشرفته ای را از جمله "مطالعه سایه ها" و "توده های دود" در چند ویدیو مختلف برای تعیین زمان و مکان دقیق یک حمله مورد استفاده قرار داده است.
این تصاویر ماهواره ای نشان داده است که اسرائیل در طی حمله به رفح بار ها آمبلانس ها و بیمارستان ها را مورد هدف قرار داده است. این نقض صریح حقوق بین الملل و حقوق بشر است.
لازم به ذکر است که در بیست و نهمین جلسه شورای حقوق بشر که از 15 ژوئن تا 3 جولای 2015 در شهر ژنو برگزار شد، شورا طی قطعنامه ای اسراییل را به ارتکاب جنایت جنگی در جریان غزه در سال 2014 محکوم کرد. این قطعنامه که بر اساس گزارش کمیسیون مستقل تحقیق غزه تصویب شد، پیشنویسش از سوی کشور پاکستان به نمایندگی از فلسطین و گروه کشور های عربی به شورا ارایه شده بود، که در نهایت با 41 رای موافق و 1 رای مخالف، قطعاً از سوی امریکا، و پنج رای ممتنع از سوی هند، کنیا، اتیوپی، پاراگوئه و مقدونیه تصویب گردید.

“ جمعه سیاه ”