شیخ الازهر: جهان در نجات مسلمانان روهینجا ناتوان مانده است

کد خبر : #3757
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 شهریور 1396 11:57
شیخ الازهر در کنفرانسی بین‌المللی در آلمان تاکید کرد که جامعه بین‌الملل از نجات مسلمانان روهینجا عاجر مانده و سازمان‌های بین‌المللی و جمعیت‌های حقوق بشر در یک وادی هستند در حالیکه خون‌ها، جسدها و فریاد کودکان در وادی دیگری است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در جریان افتتاح کنفرانس صلح جهانی در شهر مونستر در غرب ‌آلمان از نمایندگان ادیان و کلیساها خواست تا با احتکار دین از سوی گروه‌های متخاصم با بشریت برخورد کنند. مرکل گفت: ادیان ضامن تحقق صلح هستند و به همین دلیل نمی‌تواند توجیهی برای جنگ و خشونت به نام یک دین وجود داشته باشد. مرکل گفت: به صورت ویژه از طایفه‌های دینی خواسته می‌شود تا با احتکار دین از سوی آن کسانی که کرامت انسانی را زیر پا می‌گذارند، برخورد کنند. در این کنفرانس بین‌المللی که به مدت سه روز به طول می‌انجامد نمایندگان برجسته ادیان و کلیساها و همچنین هزاران شرکت کننده حضور دارند. 

در همین حال احمد الطیب، شیخ الازهر در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت: بیشتر سازمان‌های بین‌المللی و جمعیت‌های حقوق بشر در یک وادی هستند در حالی که خون‌ها، جسدها، تکه‌های بدن افراد، فریاد کودکان، اشک یتیمان و ناله زنان فرزند مرده در وادی دیگری است. وی گفت: به دلیل کشتارهایی که جان افراد غیرنظامی را می‌گیرد و بسیاری مجبور می‌شوند از جهنم سلاح‌های کشنده فرار کنند، جنگ در این دوره مفهومش تغییر کرده است. تبعیض در حقوق نیز بر اساس فقر و ثروت، نژاد و رنگ و دین یک اقدام کاملا غیرانسانی است. احمد الطیب گفت: شرق در حال حاضر آکنده از دردها و فجایع است و بهای سنگینی را با ریختن خون‌ها و ایجاد گورستان‌های دسته جمعی در نتیجه سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی می‌پردازد که این سیاست‌ها ملت‌ها و تمدن‌های اصیل را منهدم کرده است.

وی افزود: نسل‌کشی که در حال حاضر مسلمانان روهینجا آماج آن قرار دارند و اخراج اجباری‌شان از جدیدترین فصل‌های یک نمایشنامه بیهوده در شرق است نشان می‌دهد جامعه بین‌الملل از نجات مسلمانان روهینجا از آن فجایعی که وجدان بشریت از آن ناله می‌کند، عاجز مانده است. وی افزود: بیانیه‌ها برای محکوم کردن و تقبیح فجایع در حق مسلمانان روهینجا دیگر معنا ندارد و به منزله وقت تلف کردن است. احمد الطیب خاطرنشان کرد: آنچه که در شرق رخ می‌دهد به علت پافشاری‌ها برای باقی نگهداشتن منطقه در وضعیت نزاع همیشگی است.

 

منبع خبر: ایسنا

عکس: dailysabah