گزارش دیده بان حقوق بشر شیعه از وضع شیعیان در ماه می 2014

کد خبر : #600
تاریخ انتشار : دوشنبه, 19 خرداد 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 494
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده بان حقوق بشر شیعه از وضع شیعیان در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان دیده بان حقوق بشر شیعه گزارش خود در مورد بارزترین تعرض ها و شکنجه های صورت گرفته علیه شیعیان در ماه می گذشته که شامل دوره زمانی 25 آوریل تا 25 ماه می است را صادر کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر شیعه گزارش خود در مورد بارزترین تعرض ها و شکنجه های صورت گرفته علیه شیعیان در ماه می گذشته که شامل دوره زمانی 25 آوریل تا 25 ماه می است را صادر کرد.
به گزارش شفقنا، بر اساس گزارش پایگاه پایگاه رسمی سازمان « shiarightswatch»، در گزارش سازمان تعدادی از هجوم های تروریستی که توسط گروه های تکفیر کننده علیه شیعیان روی داده اند، و همچنین عملیات سرکوب آنان از سوی برخی سازمان ها و حکومت های استبدادی به رشته تحریر در امده است.
سازمان تاکید کرد که در گزارش خود از اطلاعات منابع خاص و برخی منابع عمومی مانند افراد و گروه های فعال در زمینه آزادی ها و حقوق بشر در کشورهای مختلف استفاده کرده است.
کشورهای ذکر شده در گزارش به ترتیب ذیل هستند
اندونزی
27/4- اعلان جهاد در اندونزی علیه شیعیان؛ اولین کنفرانس بین المللی مبارزه با تشیع و اعلام جهاد علیه آنان در پایتخت این کشور؛ جاکارتا برگزار گردید که در آن گروه بزرگی از رهبران و روسای جماعت های تکفیری افراطی و همچنین رهبران و وزرای کشورهای مختلف حضور داشتند و در پایان شرکت کنندگان خواهان اعلان جنگ علیه شیعیان به شکل علنی و سرمایه گذاری برای جنبش های مسلح فعال در این زمینه در کشورهای مختلف شدند.
پاکستان
27/4 - به شهادت رسیدن 4 نفر از مسلمانان شیعه در شهر کراچی در اثر بمبی که در مسیر اتوبوس حامل زایران شیعه جاسازی شده بود.
بحرین
27/4- برخی از منابع موثق تصریح کردند که تعدادی از شیعیان زندانی در زندان «جو المرکزی» که در طول چند روز قبل از آن اعتصاب غذایی کرده بودند مورد اهانت و ضرب و جرح شدید قرار گرفتند که به دنبال چنین اهانتی، تعدادی از بازداشت شدگان سیاسی اعتصاب نمودند. در این روز همچنین 8 جوان شیعه به زندان ابد محکوم شدند، و گروهی از بازداشت شدگان علیه شکنجه و ضرب و جرح موجود در زندان ها و همچنین اجبار و اکراه بر اعتراف در مرحله بازجویی شکایت کردند.
28/4- قاضی دادگاه یکی از شیعیان زندانی را به دلیل بازگو نمودن تعرض های وحشی گرانه علیه زندانیان شیعه از دادگاه اخراج کرده و به وی اجازه نداد تا سخنان خود را تکمیل کند.
29/4- یکی از حقوقدانان تصریح کرد که دادگاه بحرینی از پذیرش شکایت یکی از شهروندان شیعه که از وی سلب تابعیت شده بود خودداری کرد. در این روز همچنین « ریحانه الموسوی» و «نفیسه العصفور » و سه زندانی دیگر به 5 سال حبس محکوم شدند.
6/5- وزیر دولت در امور رسانه های گروهی تصریح کرد که هیات عالی اطلاعات و ارتباطات اعلام نمود که شبکه ماهواره ای کربلاء و 14 شبکه دیگر شیعه در بحرین از فعالبت منع خواهند شد که این تصمیم در راستای تبعیض علیه شهروندان شیعه صورت گرفت.
10/5- برگزاری تظاهرات در مناطق متعدد در محکومیت عدم تحویل جسد شهید «عبدالعزیز العبار» که از هفته ها قبل به شهادت رسیده اما گواهی وفات وی توسط مسوولین امنیتی جعل شد.
10/5- نظام دولتی شیعیان را از اعتراضات مسالمت آمیز در میدان آزادی در منطقه المقشع در غرب منامه منع کرد.
14/5- ادامه یافتن صدور احکام علیه مخالفان شیعه؛ در همین راستا دادگاه های نظام حکم بازداشت 5 سال علیه 16 شهروند شیعه در مسایل سیاسی را صادر نمود، علاوه بر آن گروهی از کودکان را به حبس 3 سال محکوم کرد.
15/5- نظام دولتی بحرین، یکی از مساجد شیعیان را به شهر بازی تبدیل می کند ؛ مسجد تاریخی ابوذر الغفاری در منطقه نویدرات واقع شده و از مدت ها قبل مسوولین دولتی بدون هیچ دلیل روشنی آن را پلمپ کردند.
15/5- بازداشت 6 جوان شیعه در منطقه « عالی» در بخش مرکزی کشور ، که به دنبال تعقیب آنان، 15 منزل از منازل شهروندان شیعه مورد هتک حرمت قرار گرفته و دارایی های خصوصی آنان تخریب شد.
19/5- نیروهای امنیتی بطری های گاز را به سوی معترضان شیعه پرتاب کردند که این مساله باعث شکسته شدن یکی از پنجره ها و آتش گرفتن قالی های مسجد منطقه الدراز شد و به دنبال آن؛ نماز در مسجد مذکور برای چندین روز متوالی متوقف شد .
19/5- تبعیض های فرقه گرایانه علیه نخبگان شیعه؛ با وجود آن که 10 هزار فارغ التحصیل شیعه در بحرین بیکار هستند اما دولت تصمیم گرفت 805 معلم مصری را به آموزش و پروش خود جذب کند.
24/5- بازداشت 7 روز « جهاد المسیح» کودک 11 ساله به اتهام سوء قصد به جان یکی از مسوولین امنیتی و تخریب دو اتومبیل ویژه وزارت کشور ، در حالی که این اتهامات از سوی وکیل کودک مورد انکار واقع شد و گفت با توجه به سن کودک نمی توان چنین اتهاماتی را تایید کرد زیرا کودک آن قدر قدرت ندارد که به یک مسوول امنیتی تعرض کند و یا دو اتومبیل را تخریب نماید.
یمن
28/4- هدف گرفتن دو نفر از شیعیان از سوی یکی از مجموعه های مسلح ناشناس در محل کار خود در کتابخانه الغدیر در استان الصنعاء که باعث شهادت انان شدند . لازم به ذکر است که کتابخانه مذکور حاوی کتب و سی دی های دینی می باشد و بارها از سوی گروه های افراطی تعطیل شده بود.
15/5- ترور یکی از شهروندان شیعه در بازار استان ذمار از سوی افراد سلفی.
21/5- بازداشت ناصر محمد ناصر الجهرانی ؛ دبیر کل حزب العداله و الحریه از سوی نظام امنیت ملی کشور در فرودگاه صنعا. وی به تازگی از یکی از کشورهای عربی آمده بود.
24/5- شهادت سه نفر در هجوم انتحاری که شیعیان را هدف قرار داده بود ، این در حالی است که قبل از آن نیز یکی از تروریست ها خود را در نزدیکی یکی از مراکز فرهنگی منفجر کرده بود.
مصر
12/5- ممنوعیت تلاوت قران به شکل رسمی علیه یکی از قاریان قرآن که اذان را به روش شیعه آن اقامه کرده بود؛ نماینده الازهر « عباس شومان» قرار ممنوعیت تلاوت قران در مسجد جامع الازهر علیه « فرج الله الشاذلی» را صادر کرد ؛ زیرا بر روی پایگاه های ارتباط جمعی فیلمی ویدیویی منتشر شد که نشان می داد وی در کشور عراق اذان را به شیوه شیعیان و با ذکر حی علی خیر العمل اقامه کرده بود.
مغرب
24/5- مسلمانان شیعه مغرب مسوولین امنیتی را به انجام تبعیض های اعتقادی علیه خود متهم کردند ، مسوولین اعلام کردند که شیعیان برای بازگو کردن تعرض ها و فشارهای مذهبی علیه خود حق ندارند به سازمان های حقوقی بین المللی شکایت کنند.
سوریه
کشور سوریه نیز همچون سایر کشورهای عربی در طول سه سال اخیر با هجوم ها و حملات بسیاری مواجه بود که اغلب از سوی گروه های ترویستی علیه شهروندان اعم از شیعه و اهل تسنن روی دادند. در این میان زنان و کودکان زیادی به طور فجیعی به شهادت رسیدند و صدها هزار نفر راه مهاجرت را در پیش گرفتند.
عربستان
7/5- بسیاری از نخبگان و شخصیت های دینی دانشگاه های عربستان، پیام های تبعیض گرانه ای علیه شیعیان مدینه بر روی پایگاه های ارتباط جمعی منتشر کردند، آنان به طور مستقیم آموزه های دینی تشیع را هدف قرار داده بودند.
7/5- آغاز موج جدیدی از بازداشت شیعیان در العوامیه که تاکنون نیز ادامه دارد.
9/5- دادگاه جزایی جده تاکید کرد که حکم بدوی علیه دو تن از جوانان شیعه به اتهام تاسیس شبکه ای بر روی اینترنت صادر گردید که شبکه مذکور با هدف نشر اخبار و وتصاویر مربوط به اعتراضات و همچنین تشویق شهروندان به شرکت در تجمع ها راه اندازی شده بود.
10/5- یکی از مجموعه های تروریستی با عنوان الزرقاویه وابسته به القاعده خبر از تشکیل گروه جدیدی داد که شیعیان و تمام گروه ها و افرادی که از آنان حمایت و دفاع می کنند، و حتی هتل هایی که به ان ها رفت و آمد می نمایند را به طور مستقیم هدف قرار می دهد
دادگاه جزایی یکی از علمای دینی تشیع به نام « شیخ جلال آل جمال» را به اتهام داشتن فعالیت های سیاسی به 5 سال زندان و غرامت 50 هزار ریال سعودی محکوم کرد . علاوه بر وی دادگاه « علی چاسب آل تحیفه » را نیز به مدت حبس و غرامت مشابه وی محکوم نمود.
21/5- بازداشت فعال معروف شیعه « شیخ جلال آل جمال» و تعیین محکومیت زندان برای وی به مدت 5 سال از سوی دادگاه جزایی جده.
عراق
در طول ماه گذشته در عراق ، هجوم ها و انفجارهای تروریستی زیادی در شهرهای صلاح الدین، مدینه الصدر ، دیالی، بعقوبه، سامراء، .بغداد، حی اور، مجمع المشن، جمیلة، ساحة عقبة، منطقه الکراده، المنصوره، الناصریه، بابل، نجف، روی داد که برخی علیه شیعیان شرکت کننده در پیاده روی و راهپیمایی های شهادت حضرت امام موسی کاظم علیه السلام، برخی علیه طلاب حوزه علمیه نجف و بسیاری دیگر از سوی گروه تروریستی داعش علیه شهروندان شیعه در نقاط مختلف روی دادند.
در روز 25 ماه می همچنین گورستان دسته جمعی در مسیر کربلا کشف شد که در ان 27 تن از شیعیان از جمله زنان و کودکان به طور زنده همزمان با انقلاب الشعبانیه دفن شده اند

“ گزارش دیده بان حقوق بشر شیعه از وضع شیعیان در ماه می 2014 ”