پایان خشونت در محیط کار

کد خبر : #4559
تاریخ انتشار : دوشنبه, 7 خرداد 1397 11:18
تعداد بازدید کننده : 255
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پایان خشونت در محیط کار
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان بین المللی کار فرصت منحصر بفردی به کشورهای جهان می دهد تا به پایان دادن به همه اشکال خشونت و آزار و اذیت در محل کار کمک کنند.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد سازمان بین المللی کار با هدف پایان دادن به اعمال خشونت و آزار و اذیت های جنسی در محیط کار، توافقنامه ای جهانی را در دست بررسی دارد که احتمالا سال آینده نهایی و آماده اجرا خواهد بود. این سازمان حقوق بشری در آستانه کنفرانس سازمان بین المللی کار که قرار است 8 ژوئن(18 خرداد) در ژنو برگزار شود، با انتشار گزارشی به ذکر مصادیق خشونت ها و آزار و اذیت کارگران و کارمندان در محل کار پرداخت. 'راتنا بیگم'، پژوهشگر دیده بان حقوق بشر در حقوق زنان خاورمیانه در این رابطه گفت: جنبش 'من نیز' موید خشونت رایج جنسیتی از صنایع معروف و قدرتمند تا جزئی ترین و در حاشیه قرار گرفته ترین بخش ها است. کشورها می توانند با اتخاذ استانداردی الزام آور برای جلوگیری از خشونت در محل کار و واکنش در قبال آن، به حل این مساله کمک کنند.
طبق گزارش بانک جهانی درباره 'زنان، مشاغل و قانون 2018'، در 59 کشور از 189 کشور بررسی شده، هیچ ماده قانونی ویژه آزار و اذیت جنسی در محل کار وجود ندارند. بیگم افزود: سازمان بین المللی کار فرصت منحصر بفردی به کشورهای جهان می دهد تا به پایان دادن به همه اشکال خشونت و آزار و اذیت در محل کار کمک کنند. دولت ها، کارفرمایان و کارگران حاضر در کنفرانس سازمان بین المللی کار باید در راستای حمایت از توافقنامه ای جهانی حرکت کنند که انتظار می رود سال آینده آماده اجرا خواهد بود. آزار و اذیت جنسی در محیط کار از مصادیق خشونت علیه زنان است. نابرابری جنسیتی و خشونت علیه زنان در محیط های کار به شیوه های مختلف اعمال می شود و معمولا زنانی که از دستمزد و پایگاه شغلی پایین تری برخوردارند و با محدودیت های انتخاب شغل مواجه هستند، بیشتر در معرض خشونت و آزار قرار دارند.
'رنکن کپل' در گزارشی که در سال 1998 در اختیار سازمان بین المللی کار گذاشت، نوشت، قتل و آدم کشی، جدی ترین جنبه خشونت در محل کار به شمار می آید. آمار رسمی در آمریکا حاکی از آن است که آدم کشی، دومین علت مرگ در محیط کار است و گفته می شود در انگلستان از هر 10 زن، هفت نفر در دوره زندگی شغل خود مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفته اند. سازمان بین‌المللی کار یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران می‌پردازد. این سازمان در سال ۱۹۱۹ و در نتیجه بحث‌های کنفرانس صلح پاریس تأسیس شد. سازمان بین‌المللی کار در آغاز وابسته به جامعه ملل بود و پس از تأسیس سازمان ملل متحد از سازمان‌های وابسته به آن شد. منشور فعلی سازمان که به بیانیه فیلادلفیا معروف است در سال ۱۹۴۴ تصویب شد. مقر این سازمان در شهر ژنو در کشور سوئیس است. این سازمان هر سال در ماه خرداد کنفرانسی برگزار می‌شود.

 

منبع: خبرگزای ایرنا

 

“ پایان خشونت در محیط کار ”