جنایت صهیونیست‌ها علیه غزه

کد خبر : #4505
تاریخ انتشار : سه شنبه, 25 اردیبهشت 1397 16:32
تعداد بازدید کننده : 135
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جنایت صهیونیست‌ها علیه غزه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان ملل و جمعی از کشورهای جهان در بیانیه‌ها و اظهارات جداگانه کشتار وحشیانه فلسطینیان را در هفتادمین سالروز نکبة محکوم کردند.

سازمان ملل، عفو بین‌الملل و جمعی از کشورهای جهان در بیانیه‌ها و اظهارات جداگانه کشتار وحشیانه فلسطینیان در هفتادمین سالروز نکبة و همزمان با انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را محکوم کردند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی نسبت به کشتار فلسطینیان در غزه گفت: در حالی که درگیری‌های قبلی پایان نیافته، شاهد درگیری‌های جدید هستیم. من از گزارش‌ها درباره غزه، نگران هستم. گوترش اما در پیام خود هیچ اشاره‌ای به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع غزه نکرده است.

شورای حقوق بشر
رعدالحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز با "شوک‌آور" خواندن کشتار تعداد زیادی از فلسطینیان اظهار داشت مسئولان نقض حقوق بشر باید پاسخگو باشند. کمیته مقابله با تبعیض نژادی سازمان ملل اعمال زور مفرط علیه تظاهرات فلسطینی‌ها را محکوم کرد.

عفو بین‌الملل
سازمان عفو بین‌الملل نیز در واکنش به کشتار مردم غزه به دست نظامیان صهیونیستی، خواستار توقف فوری خشونت‌ها در این منطقه شد. عفو بین‌الملل اعلام کرد: این وضعیت‌ وحشتناک باید فوراً پایان یابد. بسیاری بر اثر اصابت گلوله جنگی به ناحیه سر و سینه زخمی شدند.

شورای امنیت
شورای امنیت سازمان ملل نیز که برای بررسی این جنایت و صدور بیانیه‌ای درباره آن تشکیل جلسه داده بود با اقدام آمریکا ناکام ماند و نتوانست بیانیه خود را که اقدامات رژیم صهیونیستی در مرزهای نوار غزه را محکوم کرده و خواستار تحقیقات مستقل شده بود، صادر کند. با این وجود کویت به نمایندگی از فلسطین امروز سه شنبه بار دیگر خواهان تشکیل نشست فوق العاده شورای امنیت در این باره شده که البته انتظار می‌رود باز با کارشکنی‌های آمریکا مواجه شود.

اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد: اسرائیل باید به حق تظاهرات مسالمت‌آمیز احترام بگذارد. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر پایبندی این اتحادیه به راهکار تشکیل دو کشور در مرزهای سال ۶۷ تأکید کرد.

آلمان
وزارت خارجه آلمان نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد از گزارش‌ها درباره کشتارها در غزه به شدت "شوکه و نگران" شده است. این وزارتخانه در بیانیه‌ خود رژیم صهیونیستی را محکوم نکرده و تنها از مقام‌ها خواسته تا استفاده از مهمات جنگی علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز را متوقف کنند. همچنین این وزارتخانه مدعی شد: "اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند و حصار را علیه تهاجم خشونت‌بار محکم کند!" با این حال، اصل تناسب باید رعایت شود. این بدین معناست که مهمات جنگی باید تنها زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که سایر روش‌های بازدارندگی پاسخ ندهد و پای تهدیدات جدی وسط باشد.

برلین تاکید کرد: مردم نوار غزه حق دارند اعتراضات صلح‌آمیز برگزار کنند اما همچنین نسبت به "تحرکات تحریم آمیز" هشدار داد. در این بیانیه آلمان آمده است: همچنین همواره به صورت واضح بیان کرده‌ایم که این حق نباید پایمال شود و از آن به عنوان بهانه‌ استفاده شود یا دستاویزی برای تشدید اوضاع، تشدید خشونت‌ها یا تحریک دیگران به این کار باشد.

آمریکا
در آمریکا نیز درحالی که کاخ سفید مدعی شده «اسرائیل حق دفاع از خود را دارد و حماس مسئول حوادث غزه است» نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا از رژیم صهیونیستی بابت قساوت‌ علیه فلسطینیان در نزدیکی مرز غزه-اسرائیل شدیدا انتقاد کرده و از عوامل منطقه‌ای و بین‌المللی خواسته است تا به این بحران انسانی و خشونت‌ها در غزه پایان دهند. برنی سندرز، سناتور سرشناس آمریکایی در پیامی توئیتری نوشت: ایالات متحده باید نقشی قاطع ایفا کند تا اسرائیل، رهبری فلسطین، مصر و جامعه بین‌المللی را کنار هم جمع کند تا به بحران انسانی غزه رسیدگی شود و این موجب روزافزون خشونت متوقف شود. سندرز به عنوان تنها قانونگذار آمریکایی که تاکنون علیه خشونت رژیم صهیونیستی لب به سخن گشوده است، کشتار ده‌ها فلسطینی به دست این رژیم را "تلفات وحشتناک" توصیف کرد.

انگلیس
سخنگوی ترزا می، نخست وزیر انگلیس نیز گفت: انگلیس به طور قاطع به راه حل دو کشوری و تقسیم قدس به عنوان پایتخت دو کشور، پایبند می‌ماند. ما خواستار آرامش و خویشتن‌داری برای جلوگیری از اقدامات مخرب صلح هستیم. همچنین جمع کثیری از فعالان سیاسی و حقوقی مدافع فلسطین در تظاهراتی در خیابان "داونینگ استریت" که دفتر نخست وزیر انگلیس در آن قرار دارد کشته شدن بیش از ۵۰ فلسطینی و همچنین زخمی شدن ۲۷۰۰ تن توسط نیروهای اسرائیلی را محکوم کردند. این تظاهرات توسط کمپین "همبستگی با فلسطینیان"، ائتلاف "توقف جنگ"، "دوستان الاقصی" و همچنین با حمایت کمپین خلع سلاح هسته‌ای برگزار شد. انگلیس و آلمان همچنین انجام تحقیقات مستقل درباره رویدادهای خونین در غزه را خواستار شدند.

فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در گفتگوی تلفنی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از همبستگی این کشور با مردم فلسطین خبر داد و بر اهمیت مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات تأکید کرد. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز اظهار کرد: فرانسه بار دیگر از مسئولان اسرائیلی می‌خواهد که در استفاده از زور خویشتن‌داری کنند. او همچنین اقدام آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس را "نقض قوانین بین‌المللی" دانست.

ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان کشتار وحشیانه و قتل‌عام بی‌رحمانه و کم‌سابقه ده‌ها تن و زخمی شدن هزاران نفر از فلسطینیانی را که به مناسبت روز نکبة و سالروز اشغال فلسطین و انتقال سفارت دولت آمریکا به قدس شریف، در غزه و سایر اراضی فلسطین دست به راهپیمایی مسالمت‌آمیز زده بودند به‌شدت محکوم و تاکید کرد: کشتار کودکان، زنان و مردم بی‌دفاع فلسطین و اشغال اراضی فلسطینیان، به راهبرد اصلی صهیونیست‌ها در طول ۷۰ سال از عمر اشغال سرزمین فلسطین تبدیل شده است و سفارت آمریکا و دولت آن کشور در کنار قتل‌عام وحشیانه انسان‌های بیگناه به جشن و شادی پرداخته‌اند.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: جنایت مستمر و دنباله‌دار صهیونیست‌ها در فلسطین، نتیجه حمایت بی‌دریغ آمریکا و سازش خائنانه و انفعال ذلت‌بار برخی دولت‌های منطقه بوده و بی‌تردید آنان مسئول و شریک خون‌های به ناحق ریخته شده در فلسطین اشغالی و مصائب و آلام آنان هستند.

                                                                                                                            

منبع و مشروح خبر: خبرگزاری ایسنا

 

 

“ جنایت صهیونیست‌ها علیه غزه ”