برخورد دوگانه امریکا با نقض حقوق زنان در عربستان

کد خبر : #2636
تاریخ انتشار : یکشنبه, 28 شهریور 1395 12:22
تعداد بازدید کننده : 478
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
برخورد دوگانه امریکا با نقض حقوق زنان در عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در حالی که عربستان یکی از ناقضان حقوق اولیه زنان است، ریاست این کشور بر شورای حقوق بشر سازمان ملل و رفتار دوگانه امریکا مدعی مدافع حقوق زنان با سعودی ها، طنز تلخی را رقم زده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئله نقض حقوق بشر و رعایت نشدن حقوق اولیه اجتماعی و فردی زنان در عربستان یکی از مسائلی که توجه افکار عمومی و به ویژه رسانه‌های جمعی را به خود معطوف نموده است.
مسئله نقض حقوق زنان، رفتار بدوی با آنان و جلوگیری از دسترسی آنان به کمترین حقوق مدنی خود مثل رانندگی در سایه رشد وسایل ارتباط جمعی، سبب شده تا گزارش های زیادی از وضعیت زنان این کشور منتشر شود و زنان عربستانی با پیگیری مطالبات صنفی و مدنی خود ضمن پشت کردن به جامعه بسته و سنتی ، خود را در رویای رسیدن به دنیای مدرنیته و امروزی ببینند.
از این رو می توان اصرار زنان عربستانی بر ابتدایی ترین حقوق خود را در راستای رویکرد مطالبه خواهی درحوزه های سیاسی و اجتماعی و مشارکت فعالانه در اداره امور کشور جستجو کرد مسئله ای که بعضا تنش ها و چالش های جدی را برای دولت سعودی و شاهزاده های ثروتمند به ارمغان داشته است.
دراین میان وجود برخی رفتارهای متناقض و پارادوکسیکال در رفتار دولتمردان عربستانی درقبال حقوق زنان این کشور ، چهره غیردمکراتیک و مشمئز کننده مستبدانه آنها را بیش از پیش در نزد افکار عمومی آشکارتر ساخته است . این که چگونه با وجود اجازه ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان برای حضور زنان درپای صندوق های رای و به عضویت شورای عالی مشورتی کشور درآمدن تعدادی از زنان این کشور، عربستان همچنان تنها کشوری است که به زنان حق رانندگی نمی دهد و آنان را از این حق طبیعی محروم می سازد! آیا آن موافقت ها و این مخالفت ها را می توان در پیوند با برخی ملاحظات سیاسی و بین المللی از جمله فشار افکار عمومی جهانی برای اعمال تغییرات دموکراتیک ولو فرمایشی تحلیل و ارزیابی کرد ؟!.
در این میان سکوت معنادار دولتمردان غربی در برابر نقض حقوق زنان در عربستان و ریاست این کشور بر شورای حقوق بشر سازمان ملل بیانگر رفتار دوگانه غرب و استفاده ابزاری از مقوله حقوق بشراست و ریاست سعودی ها بر شورای حقوق بشر سازمان ملل هم از عجایب طنز دنیای امروزاست و اینت وسال مطرح است که چگونه سعودی ها ریاست شورایی را دارند که زنان آنها حتی از حقوق جانوران نیز برخوردار نیستند، شاید تعجب آور باشد اما
سایت خبری فرانسوی ژورنال دو موریال اخیرا گزارش داد که گروهی از دانشمندان سعودی به این نتیجه رسیده اند زنان باید از حقوق حیواناتی همچون شتر و بز برخوردار شوند.
این سایت افزوده است البته این روز یکی از بهترین روزهای زندگی زنان عربستانی است چرا که آنها قبلا ً اشیاء بی روح به شمار می رفتند ولی امروز در حد شتر و بز محسوب می شوند.
در چنین فضایی که عربستان از داخل با مطالبه زنان برای دسترسی به حقوق اولیه خود روبروست و در خارج غربی ها با انتقاد شدید به سبب سکوتشان در مورد نقض حقوق بشر در عربستان روبرو هستند، رسانه ها از سفر "کیتی روسل نماینده ویژه آمریکا در مسائل امور زنان در جهان به ریاض خبر داده اند.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر دستور کار سفر روسل و دیدارهای وی با جمعی از روسای بازرگانی، وکلا و مقامات دولتی تلاش می کند ضمن پاسخ به انتقادهای داخلی از تعاملات دولت مدعی دموکراسی اوباما و هم حزبی هایش در همکاری با کشور ناقض حقوق بشری عربستان که به شدت با آزادی و مطالبات مدنی زنان مخالف است ، وجهه مخدوش واشنگتن را در اذهان عمومی و نزد جامعه بین المللی بازسازی کند. دراین راستا رسانه های غربی اهداف سفر نماینده ویژه امور زنان آمریکا به ریاض را گفتگوی وی با مسئولان و فعالان سیاسی و اجتماعی این کشور درباره مشارکت سیاسی و اقتصادی زنان عربستانی و همچنین بحث در باره خشونت های مبتنی بر جنسیت افراد و نیز نحوه نقش آفرینی بیشتر زنان سعودی درپست های حساس در عرصه اقتصادی، اداره کشور، بخش سلامت و آکادمیک عربستان عنوان کرده اند .
به هر روی ایالات متحده امریکا که همواره خود را مدعی و دوستدار حقوق بشر در جهان معرفی می کند و پرداختن به موضوع حقوق زنان در عربستان را تنها از زاویه منافع خود دیده و سعی دارد تا با تدوین پارامترهای جدید دربحث حقوق بشر ، خود را تنها داعیه دار حقوق انسانی !! به جامعه جهانی معرفی نماید ، حال آن که خود و هم پیمانان اش به ویژه حکام سعودی یکی از ناقضان فاحش حقوق بشر به شمار می روند.
به عبارت دیگر برخورد گزینشی واشنگتن درقبال دولت سعودی و نادیده گرفتن عملکرد ناقض حقوق بشری حاکمان مرتجع سعودی در داخل و خارج از این کشور و از سوی دیگر دخالت در امور داخلی سایر کشورها (همانند سوریه ، لبنان ، عراق...) به بهانه مبارزه با تروریسم و نادیده گرفته شدن حقوق بشر ، ادعای کاخ سفید نشینان را در اذهان عمومی منطقه و جامعه جهانی به ویژه در بازتاب سفر در پیش روی نماینده ویژه واشنگتن در امور زنان به ریاض ، بی رنگ کرده است.

“ برخورد دوگانه امریکا با نقض حقوق زنان در عربستان ”