هراس از گسترش «اسلام ستیزی» در امریکا

کد خبر : #2556
تاریخ انتشار : دوشنبه, 25 مرداد 1395 9:47
تعداد بازدید کننده : 498
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هراس از گسترش «اسلام ستیزی» در امریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مولانا علاءالدین آکونجی، امام جماعت مسجد فرقان منطقه کوئینز در ایالت نیویورک و صراءالدین، دستیارش در حمله فرد مسلح ناشناس کشته شدند.

به گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از ایران: این حمله مسلحانه که در روز روشن و در زمانی که این دو مسلمان بنگلادشی در حال بازگشت از نماز ظهر به خانه هایشان بودند، رخ داد، به‌گمانه‌زنی‌ها درباره رواج «خشونت‌های مذهبی» در امریکا و ارتباط آن با اسلام هراسی دامن زده است. بویژه برخی از تحلیلگران این مسأله را با تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ، کاندیدای ریاست جمهوری جمهوریخواهان علیه مسلمانان مرتبط می‌دانند.
با وجود این، تیفانی فیلیپس، سخنگوی پلیس نیویورک با بیان این مطلب که انگیزه این حمله که در نزدیکی اوزون پارک صورت گرفته هنوز مشخص نیست، تأکید کرد، هیچ مدرکی دال بر اینکه مولانا آکونجی 55 ساله و دستیار 64 ساله‌اش به دلیل عقیده مذهبی خود (مسلمان بودنشان) مورد حمله قرار گرفته‌اند، وجود ندارد اما در عین حال هیچ احتمالی نیز مردود نیست. وی افزود، پلیس برای شناسایی ضارب متواری، در حال بررسی تصاویر دوربین‌های مدار بسته محل حادثه است.
هنری سوتنر، معاون بازرس دادستانی نیویورک نیز گفت: ما تجسس گسترده در منطقه را در دستور کار قرار داده‌ایم و درصدد دستیابی به ویدئوها و شاهدان عینی بیشتر هستیم. به گفته پلیس، برخی از شاهدان مردی اسلحه به دست را هنگام فرار از منطقه دیده و مشخصات وی را به پلیس داده‌اند. مرد مسلح تی شرت تیره و شلوارک به تن داشته است. روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت، مولانا آکونجی در زمان حمله بیش از 1000 دلار پول نقد همراهش بوده اما قاتل به پول‌ها دست نزده و این مسأله انگیزه سرقت را منتفی می‌کند.
عفاف ناشر، مدیر اجرایی شورای روابط امریکایی –اسلامی که مدافع حقوق مسلمانان در نیویورک است، در بیانیه‌ای گفت: عامل یا عاملان چنین کشتارهای بی‌موردی باید سریعاً دستگیر و به طور قانونی به حداکثر مجازات برسند. اریک اولریش، نماینده شورای اسلامی در نیویورک نیز در پیامی توئیتری نوشت: «برای اعلام همبستگی با تمام مسلمان نیویورکی امشب (شنبه شب) به سوگ مولانا آکونجی و صراء‌الدین می‌نشینیم.» وی افزود: «هنگامی که یک رهبر مذهبی در روز روشن در خیابان‌های کوئینز کشته می‌شود، ما باید به عنوان یک جامعه، گرد هم جمع شده و خواستار (اجرای) عدالت شویم.» مولانا آکونجی مرد‌آرامی توصیف شده که در بین جامعه بزرگ مسلمانان محله «اوزون پارک» که اغلب عرب، بنگلادشی و پاکستانی هستند، محبوب بود. یکی از اهالی محله درباره او به خبرنگاران گفت: «امام مسجد فرقان هیچ دشمنی با کسی نداشت.» آکونجی حدود دو سال پیش از بنگلادش به نیویورک مهاجرت کرده بود. این نخستین بار نیست که مسلمانان در امریکا مورد خشونت قرار می‌گیرند، پیشتر در اواسط تیرماه نیز دو نوجوان مسلمان مقابل مسجدی در نیویورک مورد حمله قرار گرفته و زخمی شدند. بنا بر اعلام شورای روابط امریکایی-اسلامی یکی از این نوجوانان دچار ضربه مغزی شده و از چند ناحیه دچار شکستگی و کبودی شده بود. دیگری نیز از ناحیه صورت آسیب دید. گروه‌های حامی حقوق بشر این حمله را جنایتی مغرضانه علیه مسلمانان خوانده بودند، اما پلیس این موضوع را رد کرد.
چندی قبل از آن نیز 3 مرد ناشناس مسلح به یک پزشک مسلمان در شهر هیوستون در ایالت تگزاس امریکا حمله و وی را زخمی کردند. این حمله یک روز پس از آن رخ داد که یک مرد مسلمان دیگر در مقابل مرکز اسلامی فلوریدا مورد ضرب و جرح قرار گرفت. تحلیلگران افزایش موج اسلام هراسی در غرب و اروپا در پی حوادث تروریستی و همچنین اظهارات جنجالی دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه انتخابات سال‌جاری ریاست جمهوری امریکا درباره مسلمانان را در گسترش خشونت‌ها علیه مسلمانان مؤثر می‌دانند. یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ ممنوعیت دائم ورود مسلمانان به امریکا است. او مسلمانان را با الفاظ و القاب نامناسبی خطاب می‌کند. چند ساعت پس از حادثه ترور مولانا آکونجی، صدها تن از مسلمانان ساکن نیویورک با تجمع در منطقه کوئینز ضمن محکوم کردن قتل امام‌جماعت مسجد فرقان، خواستار «اجرای عدالت» و مجازات عامل یا عاملان این جنایت شدند. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، شرکت‌کنندگان در این تظاهرات با سر دادن شعار و حمل دست نوشته‌هایی، از مسئولان امریکایی خواستند، از مسلمانان در برابر چنین حوادثی حفاظت کنند.
رویارویی پلیس امریکا با معترضان
این در حالی است که شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین امریکا نیز به خاطر خشونت‌های پلیس علیه شهروندان بویژه سیاهپوستان که مدتی است، به یک رویداد سریالی تبدیل شده صحنه تظاهرات و درگیری شدید پلیس و معترضان بود. این تظاهرات و درگیری‌ها پس از آن اتفاق افتاد که پلیس به سوی یک شهروند که هنوز نام و نژادش مشخص نشده تیراندازی کرد و او را به قتل رساند. معترضان که عمدتاً سیاهپوست بودند، در بلوار «شرمن» شهر میلواکی تجمع کردند و مدتی بعد با پلیس ضد شورش درگیر شدند و در این درگیری چند خودروی پلیس، یک پمپ بنزین و دو ایستگاه اتوبوس به‌آتش کشیده شد، اماکن تجاری آسیب دید، تعدادی بازداشت و چندین نفر زخمی شدند که یک افسر پلیس هم در میان زخمی‌ها بود. به ادعای پلیس، شهروندی که در تعقیب و گریز از سوی پلیس کشته شده، مسلح بوده و نه تنها به دستور توقف پلیس توجه نکرده بلکه به سوی دو افسر پلیس اسلحه کشیده است.
پلیس امریکا هر بار پس از تیراندازی به شهروندان و به قتل رساندن آنها همین ادعا را مطرح می‌کند که پس از مدتی مشخص می‌شود ادعاها صحت نداشته و خشونت‌های پلیس که اغلب نژادپرستانه و علیه سیاهان است، جان افراد غیرمسلح بیگناه را گرفته است. گزارش‌ها حاکی است در سال 2015 بیش از 1150 شهروند امریکایی به دست نیروهای پلیس این کشور کشته شده‌اند.
این اقدامات پلیس باعث شده در چندین ماه اخیر جنبش ضدنژادپرستی «زندگی سیاهان مهم است» در بسیاری از شهرها و ایالت‌های امریکا به راه بیفتد و دو کهنه سرباز سیاهپوست امریکایی دست به انتقام‌گیری از پلیس بزنند که در این انتقام‌گیری 8 افسر پلیس کشته و چند افسر دیگر زخمی شده‌اند.

“ هراس از گسترش «اسلام ستیزی» در امریکا ”