ضرورت اتخاذ اقدامات لازم برای دسترسی جوامع رنگین‌پوست و بومیان آمریکا به آب سالم

کد بلاگ : #5929
تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 تیر 1399 0:00
تعداد بازدید کننده : 59
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ضرورت اتخاذ اقدامات لازم برای دسترسی جوامع...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نزدیک به ۷۷ میلیون نفر از ساکنان ایالات متحده با یک یا چند مورد نقض قانون فدرال از آب آشامیدنی سالم برخوردار شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر، در تیرماه ۱۳۹۹، گزارشی را در مورد ضرورت اتخاذ اقدامات لازم در زمینه دسترسی به آب سالم در ایالات متحده آمریکا منتشر کرده است. از آنجایی که دسترسی به آب سالم و مقرون به‌صرفه برای سلامتی انسان یک امر ضروری است، دیده‌بان در این گزارش به فقدان دسترسی جوامع رنگین‌پوست و بومیان آمریکا به آب سالم و بهداشتی، به‌رغم مواجهه با شیوع بیماری کووید ۱۹ و اهمیت رعایت بهداشت و شست و شوی دست‌ها در مقابله با این بیماری اشاره کرده است. این نهاد بین‌المللی به انتشار ویدئویی جدید از سوی فعالان مدنی در سراسر ایالات متحده، مبنی بر مورد مخاطره قرار گرفتن حق برخورداری شهروندان این کشور از آب و بهداشت و آثار و پیامدهای نامتناسب این امر برای رنگین‌پوستان، زنان و کودکان که خود نمایانگر نقش فاحش اختلافات نژادی در مقابله با شیوع بیماری کرونا است اشاره کرده است.
با وجود ثروت این کشور، بسیاری از مردم ایالات متحده با آب آشامیدنی ناسالم زندگی می‌کنند. بنا بر گزارش یکی از کارشناسان سازمان ملل متحد، آمریکا از نظر دسترسی به آب و فاضلاب در سال ۲۰۱۷ در رتبه سی و ششم جهان در قیاس با دیگر کشورهای جهان قرار گرفته است. در همان سال، تخمین زده شده است که نزدیک به ۷۷ میلیون نفر از ساکنان ایالات متحده با یک یا چند مورد نقض قانون فدرال از آب آشامیدنی سالم برخوردار شده‌اند. گفتنی است که از آن سال تاکنون تغییر چندانی در سیستم آب‌رسانی ایالات متحده به‌وجود نیامده است و همچنان جوامع رنگین‌پوست و کم‌درآمد، چه در مناطق شهری و چه روستایی تحت تاثیرات نامتناسب این آسیب‌پذیری قرار دارند. در این گزارش به امتناع دولت ایالات متحده از به رسمیت شناختن حقوق انسانی در این رابطه، از جمله حق بر آب و حق برخورداری از معیار مناسب زندگی اشاره شده است.
دیده‌بان حقوق بشر در انتهای گزارش خود از مردم آمریکا درخواست نموده است در راستای پرداختن به تاثیرات نامناسب بیماری کووید ۱۹ بر جوامع پیشاپیش در معرض مخاطرات محیط زیستی، ارائه یارانه آب به خانوارهای کم‌درآمد، ذخیره و تامین آب سالم و بهداشتی در سراسر کشور با سناتور ایالت خود در کنگره تماس بگیرند و برای مشارکت به کارزار (#KeepWaterOn) بپیوندند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 https://www.hrw.org/news/2020/06/25/take-action-keep-water-us

“ ضرورت اتخاذ اقدامات لازم برای دسترسی جوامع رنگین‌پوست و بومیان آمریکا به آب سالم ”