جاسوسی امارات متحده عربی با استفاده از ماموران مخفی و هکرهای آمریکایی

کد بلاگ : #5254
تاریخ انتشار : یکشنبه, 9 تیر 1398 16:50
تعداد بازدید کننده : 63
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جاسوسی امارات متحده عربی با استفاده از ماموران...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با توجه به تحرکات و اقدامات خرابکارانه و جاسوسی امارات متحده عربی در منطقه و جاسوسی از کشورها و سیاستمداران منطقه، پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست، گزارشی را در خصوص لزوم تحقیق و تفحص سازمان ملل متحد در زمینه سوءاستفاده امارات متحده عربی از نرم‌افزارهایی که از قابلیت هک کردن برخوردارند را منتشر کرد.

با توجه به تحرکات و اقدامات خرابکارانه و جاسوسی امارات متحده عربی در منطقه و جاسوسی از کشورها و سیاستمداران منطقه، پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست، در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص لزوم تحقیق و تفحص سازمان ملل متحد در زمینه سوءاستفاده امارات متحده عربی از نرم‌افزارهایی که از قابلیت هک کردن برخوردارند را منتشر کرد. گروهی از وکلای حقوقی و متخصصان در حوزه امنیت سایبری، اینترنتی و جرم و جنایت، در تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۹، توسط سازمان حقوق بشر عرب (AOHR)در مورد نرم‌افزارهای جاسوسی و تهدیدات هک سایبری نشستی را برگزار کردند که در آن به پیامدهای جدی این مقوله به از بین رفتن آزادی‌ها و حقوق بشر اشاره شد.

در این نشست وکلای حقوقی و متخصصان این حوزه اظهاراتی را بر لزوم ممانعت از فروش ابزارهای فناوری هک و جاسوسی، از سوی دولت‌ها و شرکت‌ها به امارات متحده عربی و دیگر کشورهایِ در حال استفاده از این فناوری‌ها جهت هدف قرار دادن روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و دیگر مخالفان بیان کرده‌اند. این نشست پس از انتشار گزارش‌هایی در ابتدای سال جاری میلادی، مبنی بر اقدام نهادهای اطلاعاتی و امنیتی امارات متحده عربی به جاسوسی از دولت‌های دیگر کشورها، فعالان و روزنامه‌نگاران، از طریق استخدام کارشناسان اطلاعاتی ایالات متحده امریکا، جهت هک کردن تلفن‌ها و رایانه‌های منتقدان حکومتی در قالب پروژه‌ای به نام (ریون) در امارات متحده عربی برگزار شده است.
گفتنی است حکومت امارات متحده در این اقدام امیر قطر، احمد منصور فعال حقوق بشر، یکی از مجریان شبکه بی.بی.سی و رئیس شبکه خبری الجزیره را مورد هدف قرار داده است. اما در پی این اقدامات از سوی جامعه بین‌المللی هیچ‌گونه تدابیر لازمی در قبال مقامات اماراتی، با توجه به تداوم یافتن روند سرکوب مخالفان و مدافعان حقوق بشری در این کشور که غالبا با استفاده از بدافزارها انجام می‌گیرد اتخاذ نشده است.
در این نشست، کارشناسان و متخصصان در مورد امکان نقض آزادی‌های بنیادین از سوی این‌گونه برنامه‌های نظارتی و مراقبتی به نام “مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی” هشدار دادند و بر لزوم مسئولیت‌پذیریِ مجریان این فرآیند در راستای حفظ و تامین حقوق قربانیان جرایم سایبری و اعمال قوانین نظارتی سختگیرانه‌تر در برابر تکنولوژهای این‌ چنینی تاکید کردند. همچنین آنها به ویژه از سازمان ملل متحد خواستار اقداماتی برای جلوگیری از این حملات سایبری و محدویت فروش تکنولوژی-های امنیتی شدند.

 

۱- https://uk.reuters.com/article/uk-usa-spying-raven-specialreport/special-report-inside-the-uaes-secret-hacking-team-of-u-s-mercenaries-idUKKCN1PO1A6
۲- گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور. قابل بازیابی در لینک: https://www.middleeastmonitor.com/20190611-aohr-un-must-probe-uae-abuses-of-hacking-software/

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ جاسوسی امارات متحده عربی با استفاده از ماموران مخفی و هکرهای آمریکایی ”